تبلیغات
جنگ خاموش - نگاهی به اتفاقات مشابه قم

نگاهی به اتفاقات مشابه قم

نویسنده :مدافع
تاریخ:سه شنبه 8 مرداد 1392-02:06 ب.ظ

حادثه 22 بهمن 91 قم که این روزها حواشی زیادی درست کرده است اولین حادثه بر هم زننده آرامش نبود که به صورت هماهنگ شده اتفاق می افتاد، متن زیر به بهانه فضای این روزهای رسانه ای کشور به بررسی حوادث مشابه در سال های گذشته می پردازد تا قدمی باشد برای توجه نهادهایی که وظیفه برخورد با اینگونه اتفاقات را دارند.

"اینكه شما یك نفر را به عنوان ضد ولایت، ضد بصیرت، ضد چه، مشخص كنید، بعد یك عده‌اى راه بیفتند علیه او شعار بدهند، مجلس را به هم بزنند، بنده با این كارها هم مخالفم؛ این را من صریح بگویم.این كارهائى كه در قم اتفاق افتاد، بنده با اینجور كارها مخالفم. آن كارهائى كه در مرقد امام اتفاق افتاد، بنده با اینجور كارها مخالفم. بارها به مسئولین و كسانى كه میتوانند جلوى این چیزها را بگیرند، تذكر داده‌ام. آن كسانى كه این كارها را میكنند، اگر واقعاً حزب‌اللّهى و مؤمنند، خب نكنند." (بیانات مقام معظم رهبری در دیدار مردم آذربایجان، 92/11/28، دریافت صوت این بخش از بیانات)

گاهی اوقات در جوامع ما اقدامات خلاف شرع، خلاف قانون و خلاف ادب با انقلابی‌گری و اصولگرایی جا به جا و خلط می‌شود و برخی افراد بر سر تشخیص اشتباه تکلیف برخی رفتار های خود را بر اساس اصول انقلابی توجیه می‌كنند و بهانه خوبی به دست معاندین و طمعه كاران می دهند تا انقلابی و اصولگرا بودن را هم ردیف افراط‌گرایی و شعبان بی مخ‌های زمانه تعریف كنند.

تاریخ معاصر جمهوری اسلامی ایران از این قسم جهالت‌ها و بی‌خردی‌ها به خود كم ندیده است و در هر زمانی با توجه به اوضاع زمانه شدت و ضعف‌هایی داشته است و همواره باعث شده است بسیاری از حقایق به دلیل عملكرد تعدادی جاهل ذبح بشود.


حادثه 22 بهمن قم آنهم در حرم امن حضرت فاطمه معصومه (س) یكی از حوادث تلخ تاریخ معاصر انقلاب اسلامی است كه سبب شد مقام معظم رهبری با لحن عتاب‌آمیزی نسبت به آن واكنش نشان دهد، حادثه‌ای كه به تعبیر بسیاری از خواص و نخبگان سیاسی و اجتماعی ریشه در فضای افراطی گذشته، كم كاری‌های نهاهای مسئول و سكوت‌های پی در پی بسیاری از نخبگان و خواص سیاسی داشت.

حادثه‌ای كه سبب شد تعدادی از افراد بدون درك شرایط خاص كشور آنهم قبل از فضای ملتهب انتخابات ریاست جمهوری یازدهم در اقدامی تعجب انگیز، مراسم سخنرانی رئیس قوه مقننه  را به آشوب كشانده  و سبب نیمه تمام ماندن مراسم 22 بهمن شدند.

آنچه می‌بایست از یك دیگر تفكیك شود، دفاع از اصولگرایی و انقلابی‌گری بر اساس منطق اسلام است و نه آن تعریفی از اصول گرایی که افراط و نا آرامی را مولفه خود قرار می دهد؛ به دنبال حادثه قم و نزدیك شدن به قرائت گزارش كمیسیون امنیت ملی مجلس نهم درباره عوامل حادثه مذكور، بسیاری از رسانه‌های ضد انقلاب و بعضی از رسانه‌های بیمار داخلی به دنبال یكی كردن كلیت اصولگرایی و انقلابی‌گری با تعدادی از چهره‌ها و جریاناتی هستند که مشابه آنچه در 22 بهمن به وقوع پیوست را بارها انجام داده اند، لذا مسوولین و نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی می‌بایست هوشیاری لازم در تفكیك كردن این دو طرز تفكر اعمال نمایند.

در این نوشتار به دنبال برشمردن بعضی از مصادیق برهم زدن مراسمات سخنرانی در دو دهه اخیر تاریخ معاصر انقلاب اسلامی هستیم.


برهم زدن مراسم و شعار علیه هاشمی رفسنجانی در قم

یكی از مصادیق برهم زدن مراسم مسوولان و نخبگان سیاسی در تاریخ معاصر، برهم زدن مراسم روز 15 خرداد در شهر قم آنهم در حرم حضرت معصومه (س) بود.

همزمان با پانزده خرداد و سخنرانی تاریخی امام خمینی(ره) در مدرسه فیضیه، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در مراسمی به همین مناسبت كه در شبستان امام خمینی حرم مطهر حضرت فاطمه معصومه (س) برگزار ‌شد، شركت كرد و به ایراد سخنرانی پرداخت.

در میانه‌های سخنرانی هاشمی رفسنجانی یكی از حاضران با بیان اینكه سؤالی می‌خواهد بپرسد، نظم عمومی شبستان را به هم زد و در ادامه اعتراضات پراكنده ادامه یافت كه با واكنش جمعی از حاضران روبرو شد.

در حالی كه رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام تلاش می‌كرد با آرام كردن مردم به سخنان خود ادامه دهد، ناگهان یکی از حضار با فریاد خود نظم مراسم را به‌هم زد كه این امر با واكنش شدیدی روبرو شد و منجر به درگیری‌های پراكنده فیزیكی در میان حاضران شد.

در این میان عده‌ای با سردادن شعار "مرگ بر منافق" و "خامنه‌ای زنده باد هاشمی پاینده باد" و "هاشمی هاشمی حمایتت می‌كنیم" مخالفت خود را با این نوع حركات ابراز داشتند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام كه در ابتدای سخنان خود بیان داشت می‌خواهد درخصوص اوضاع سیاسی جاری كشور نیز صحبت كند، در ادامه سخنان خود را نیمه كاره گذاشت و با پایان دادن به سخنان خود، به سرعت حرم حضرت فاطمه معصومه را ترك كرد .[1]


حضور در مراسم نماز جمعه و شعار علیه  آیت الله جوادی آملی

از دیگر مصادیق برهم زدن نظم مراسم آن هم در شهر مقدس قم، شلوغ كاری در مراسم نماز جمعه این شهر بوده است.

به گونه‌ای كه در جریان نهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری و قبل از برگزاری انتخابات، بازهم ردپای گروهی از جاهلین زمانه در شهر مقدس قم به چشم می خورد و اینبار این گروه به دلیل عدم حمایت آقایان امینی و جوادی آملی از نامزد خاص، علیه ایشان شعار مرگ بر ضد ولایت فقیه می‌دهند و حتی با شعاری جسارت آمیز به آیت الله جوادی آملی ایشان را مستقیم در شعار خود مستقیم مورد اهانت قرار داده و باعث برهم زدن نظم مراسم نماز جمعه می‌شوند.

البته اعتراض و توهین به آیت‌الله جوادی آملی در انتخابات ریاست جمهوری هشتم در سال 84 نیز دیده شده است، در همین راستا آیت الله جوادی‌آملی در كنایه‌ای خطاب به بعضی از طرفداران افراطی و نادان دولت نهم گفته‌اند: من در انتخابات قبل به نامزدی رای دادم که رئیس جمهور نشد و نفر مقابل او(سید محمد خاتمی) 20 میلیون رای آورد ولی یک نفر از 20 میلیون نفر سراغ من نیامد که اعتراض کند اما هنوز این آقا رای نیاورده طرفدارانش در منبرها این کارها را می‌کنند.[2]

از سوی دیگر، آیت الله استادی امام جمعه موقت بعد از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری نهم در سال 88 و به دنبال توهین به بعضی از مراجع و علمای آیات، در نماز جمعه نسبت به رفتار طلابی كه با سازماندهی معممی تندرو پس از انتخابات 22 خرداد اقدام به تظاهرات كرده بودند شدیدا اعتراض كرد و بالحنی گلایه آمیز گفت چرا با این افراد برخورد نمی شود.[3]


اخلال در سخنرانی سید حسن خمینی در مراسم حرم حضرت امام خمینی (ره)

ظاهراً قصه پرغصه قطع سخنرانی‌ها، از جمله "سر دادن شعار" و توهین به مسوولان كشوری و نخبگان سیاسی تبدیل به سریال دنباله داری شده بود كه می‌بایست اینبار در تهران به نمایش گذاشته شود.

انچه در این اتفاق حائز اهمیت بود، توهین و برهم زدن مراسم در حالی اتفاق افتاد كه رهبر معظم انقلاب بعد از ورود به جایگاه، سید حسن خمینی را به آغوش کشیدند و تلویحاً نسبت به "رواج بی اخلاقی هاانتقاد کردند. البته معظم‌له‌ بعد از حادثه 22 بهمن قم در روز 28 بهمن 91 در خصوص این موضوع فرمودند: این كارهائى كه در قم اتفاق افتاد، بنده با اینجور كارها مخالفم. آن كارهائى كه در مرقد امام اتفاق افتاد، بنده با اینجور كارها مخالفم. بارها به مسئولین و كسانى كه میتوانند جلوى این چیزها را بگیرند، تذكر داده‌ام. آن كسانى كه این كارها را میكنند، اگر واقعاً حزب‌اللّهى و مؤمنند، خب نكنند. مى‌بینید كه تشخیص ما این است كه این كارها به ضرر كشور است، این كارها به نفع نیست.

به هرجهت سخنرانی سید حسن خمینی بواسطه شلوغ كاری عده‌ای از جاهلان و مدعیان انقلابی گری نیمه تمام ماند و بازهم افراط گرایی به ضرر منافع و مصلحت انقلاب تمام شد.


اخلال در مراسم حجت الاسلام ناطق نوری در مشهد مقدس و در حرم امن رضوی

سریال دنباله‌دار اعتراض و برهم زد مراسم سخنرانی بعد از حرم حضرت معصومه (س) و حرم حضرت امام خمینی (ره)، به حرم امن رضوی رسید اینبار نوبت آقای ناطق نوری بود تا سخنرانیش نیمه تمام بماند.

حجت‌الاسلام ناطق نوری سال گذشته در مراسم احیای شب بیست و سوم ماه مبارک رمضان در جمع زائران و مجاوران حرم مطهر رضوی در خصوص بحث عدالت سخن گفت که این سخنرانی با اعتراض مردم مواجه شد.

وی با بیان اینکه این شب ها متعلق به انسان کامل است، بیان داشت: امام علی(ع) اگر خلافت را نمی پذیرد به خاطر عدالت است و اگر می پذیرد به خاطر عدالت خواهی است و همچنین شهادت حضرت نیز به جرم عدالتخواهی است.

در بین سخنرانی ناطق عده‌ای از حاضرین با فرستادن صلوات مانع از ادامه سخنرانی ایشان شدند که مورد اعتراض ناطق نوری واقع شد و گفت: صلوات در هر جایی جایگاه ندارد.

از سوی دیگر، در حین سخنرانی ناطق نوری تعدادی دیگر از جاهلین با شعارهایی نسبت به حضور ناطق در مراسم معنوی شب قدر حرم رضوی اعتراض کردند و عده دیگری نیز با پرتاب بطری‌های آب معدنی اعتراض خود را به سخنرانی ناطق نوری نشان دادند.


سخنی با مسوولین

آنچه در این بین می‌بایست به آن توجه شود، كم كاری مشهود نهادهای نظارتی، امنیتی و انتظامی و حتی قضائی در نظارت و برخورد با عاملین اینگونه بی نظمی‌ها بوده است.

به طور قطع اگر از ابتدای شروع قصه سریالی برهم زدن سخنرانی مسوولین و نخبگان، نهادهای مسوول درست به وظیفه خود عمل می‌كردند نباید باردیگر شاهد اتفاق افتادن اینگونه حوادث می بودیم تا جایی كه مقام معظم رهبری صراحتا اعلام می‌كنند این كارهائى كه در قم اتفاق افتاد، بنده با اینجور كارها مخالفم. آن كارهائى كه در مرقد امام اتفاق افتاد، بنده با اینجور كارها مخالفم. بارها به مسئولین و كسانى كه میتوانند جلوى این چیزها را بگیرند، تذكر داده‌ام.

آیا مسوولین و نهادهای مرتبط به صورت جدی در ماجرای آقای هاشمی، حضرات آیات امینی و جوادی آملی و یا در ماجرای برهم زدن مراسم در حرم امام خمینی (ره) و آقای ناطق نوری با قاطعیت وارد عمل شدند؟

آیا نهادهای مسوول در این مدت با خاطیان و آشوب‌گران جاهل برخورد جدی كرده‌اند یا با مسامحه از كنار این حوادث عبور كرده‌اند؟

چه برخوردی باید صورت بگیرد یا می‌گرفت كه دیگر شاهد چنین اعمالی از سوی عده‌ای جاهل نباشیم؟

از سوی دیگر، آنچه در این بین باید به آن توجه شود، یكی نكردن اصولگرایی و انقلابی‌گری با اقدامات افراطی و بی‌مبنای عده ای قلیل است و مسوولان و نمایندگان مجلس شورای اسلامی می‌بایست به این مسئله توجه داشته باشند كه مبادا بر اساس خواست رسانه‌های ضد انقلاب و بعضی از رسانه‌های بیمار داخلی، جریان اصولگرایی و انقلابی با عملكرد این عده یكسان تلقی شود.[4] 

ذکر این نکته نیز ضروی است که پیگیری اینگونه رفتار ها و اقدام برای جلوگیری از تکرار آنها نباید به گونه ای باشد که خوراک رسانه ای معاندین انقلاب فراهم شده و این اقدام که بناست قدمی در راستای حذف بی اخلاقی های سیاسی باشد خود منتهی به بی اخلاقی، جنجال سیاسی و التهاب آفرینی شود.

[1] http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=8503150120

[2] http://www.parsine.com/fa/news/84961

[3] http://www.tabnak.ir/fa/pages/?cid=55325

[4] http://www.mashreghnews.ir/fa/news/235992

منبع:دیدباننوع مطلب : سیاسی 

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
erectile dysfunction natural remedies
سه شنبه 3 اردیبهشت 1398 08:05 ق.ظ
erectile dysfunction side effects http://viagralim.us erectile dysfunction side effects !
Normally I do not learn article on blogs, but I wish to say that this write-up very pressured me to try and do it! Your writing style has been surprised me. Thank you, very great article.
deeannachaput.jimdo.com
دوشنبه 16 مرداد 1396 06:28 ق.ظ
Pretty nice post. I just stumbled upon your blog
and wished to say that I have truly enjoyed browsing your blog posts.
In any case I'll be subscribing to your rss feed and I hope you write again soon!
How much does it cost for leg lengthening?
یکشنبه 15 مرداد 1396 09:12 ب.ظ
This paragraph is actually a pleasant one it assists new
web visitors, who are wishing in favor of blogging.
donettejiran.wordpress.com
جمعه 13 مرداد 1396 02:31 ب.ظ
You can certainly see your skills within the work you write.
The arena hopes for even more passionate writers such as you who
aren't afraid to mention how they believe. Always follow your heart.
dysfunctionalth13.jimdo.com
جمعه 6 مرداد 1396 08:11 ب.ظ
Hey there, You have done an incredible job. I'll definitely digg it and
personally suggest to my friends. I am confident they'll be benefited from this web site.
manicure
دوشنبه 21 فروردین 1396 10:55 ب.ظ
Does your website have a contact page? I'm having trouble
locating it but, I'd like to shoot you an email. I've got some
recommendations for your blog you might be interested in hearing.
Either way, great website and I look forward to seeing it improve over time.
BHW
جمعه 11 فروردین 1396 11:47 ق.ظ
I've been exploring for a little for any high quality articles or blog
posts on this sort of area . Exploring in Yahoo I finally stumbled upon this
web site. Studying this information So i am satisfied to convey that I've a very just right uncanny feeling I found out exactly what I needed.
I most no doubt will make sure to don?t omit this web site
and give it a look regularly.
القدرت حسام
یکشنبه 31 مرداد 1395 03:11 ق.ظ
باعرض خسته نباشید وخداقوت
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر