تبلیغات
جنگ خاموش - «خانه سینما» برای چه منحل شد؟ برای چه باز شود؟

«خانه سینما» برای چه منحل شد؟ برای چه باز شود؟

نویسنده :مدافع
تاریخ:دوشنبه 24 تیر 1392-10:35 ق.ظ

«خانه سینما» برای چه تعطیل شد و برای چه باز می شود؟
بعد از دو سال کش مکش بین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با هیئت مدیره «خانه سینما» این تشکیلات بخاطر فعالیت های سیاسی و خارج از چهارچوب تعطیل اعلام شد اما این تشکل در مناظرات انتخاباتی دستاویزی برای کاندیداها شده بود و امروز نامش دوباره سر زبان ها افتاده است.

اوج فعالیت‌های سیاسی «خانه سینما» به اتفاقات بعد از انتخابات سال ۸۸ باز می گردد. محمد مهدی عسگرپور، رئیس خانه سینما، در حالی از هالیوودی ها دعوت می کند به ایران بیایند که سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا از دستور کار هالیوود مبنی بر ساخت ۳۰ فیلم ضد ایرانی، پرده برداری می کند.

تام پولاک، رئیس کمپانی یونیورسال و سدجنیس و رئیس آکادمی علوم و هنرهای سینمایی آمریکا، به همراه بعضی از اعضای هیئت رئیسه این آکادمی که در کارنامه خود آثار ضدایرانی و ضداسلامی موج می زند، افرادی بودند که به دعوت خانه‌سینما روانه ایران شدند تا به تعالی کارگردانان و هنرمندان ایرانی کمک کنند.

در سابقه سی و چند ساله انقلاب اسلامی نمونه دعوت از عوامل استکبار جهانی برای حضور در ایران و تمسخر سینمای انقلاب اسلامی دیده نشده بود؛ هرچند این اقدام با اعتراض برخی نهادها و افراد روبرو شد اما این اعتراضات در فضای پرهیاهوی انتخابات ریاست جمهوری آن چنان که باید دیده نشد.

روند فعالیت های سیاسی خانه سینما ادامه داشت تا جشنی که در آن محمود دولت آبادی میهمان ویژه خانه سینما بود و تندترین سخنان را به زبان آورد؛ این صحبت ها آنقدر سنگین بود که چند روز پس از برگزاری جشن خانه سینما، مدیران این خانه در پیامی، صحبت های دولت آبادی در جشن خانه سینما را نظر شخصی وی دانسته و نقطه نظرات این نهاد را متفاوت با این صحبت ها اعلام كردند.
محمود دولت آبادی در این مراسم روی سن رفت و گفت: قدرشناسی می كنم از «ابراهیم گلستان» [عامل سرویس اطلاعاتی انگلیسی در رژیم پهلوی كه در حال حاضر مقیم انگلیس است] به سهم خود م و ارج می گذارم به عباس كیارستمی [سفارشی ساز جشنواره های خارجی] و همچنین از «امیر نادری» [مقیم آمریكا] یاد می كنم، به ناصر تقوایی سلام می كنم «محسن مخملباف» [عامل سرویس انگلیس در فتنه سبز] كه هر كدام به كنجی رفته اند. برای «جعفر پناهی» و... آرزوی برون رفت از تار و پودهای منع و ممنوعیت را دارم...

درگیری ها پیرامون خانه سینما همچنان ادامه داشت تا اینکه صبح چهارشنبه مورخ ۱۴ دی ماه سال ۱۳۹۰ محمد حسینی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در حاشیه جلسه هیأت دولت از انحلال خانه سینما بطور رسمی خبر داد. وی گفت: با توجه به تخلفاتی که خانه سینما انجام داده ، هیأت نظارت بر مراکز فرهنگی ، انحلال این تشکل را اعلام کرده که کاملا مطابق قانون است. و بعد از آن با حضور در «گفت‌و‌گوی ویژه خبری» شبکه دو سیما به بررسی دلایل انحلال خانه سینما و همچنین تشکیل سازمان سینمایی کشور پرداخت.

در ادامه برنامه تلویزیونی «هفت»، جمعه شب موضوع برنامه خود را به بررسی جشنواره فجر اختصاص داد اما در میانه های برنامه با روی خط آمدن احمدرضا درویش و سکوت جهت دار جیرانی موضوع جلسه به انحلال خانه سینما تغییر یافت. علارغم اینکه هفت سعی کرد از خانه سینما حمایت کند درویش اعتراف کرد خانه سینما مبرا از خطا نیست و اشکالاتی هم داشته است.

در پی این اتفاقات دانشجویان طی بیانیه ای با بازخوانی عملکرد خانه سینما داعیه حمایت این مجموعه از هنرمندان را لطیفه ای خنده دار دانستند و تاکید کردند: اگر بگوییم جریان برانداز در جایی هنوز دست نخورده همین جا است. در بخش های دیگری از این بیانیه آمده است:

* سال‌هاست خانه سینما با هدف رفع مباحث صنفی و مشکلات صنوف سینمایی تشکیل شد تا این معضلات را مرتفع نماید. اما در این سال‌ها تنها چیزی که از سوی این مجموعه پیگیری نشده، همین پرداختن به مسائل صنفی سینماگران بوده است ولی به جای آن به کرار همنوایی با رسانه‌های بیگانه و نوکری برای سازمان سیا و MI۶ و برپایی جشن‌های کذایی برای تقدیر عناصر جریان شبه روشنفکری را در کارنامه خود دارد و چه جای حسرت است از این خانه ضد سینما، از این خانه که امروز پاتوق اهالی فتنه شده و جز ضربه زدن به نظام به هیچ چیز نمی‌اندیشد.

* آیا تریبون دادن به شخصی با گرایشات کمونیستی، کف و سوت زدن برای فیلمسازان ضد انقلاب که حوادث پس از انتخابات پرده از چهره خبیث‌شان برداشت و نیز همکاری با رسانه دولتی و دروغگوی انگلیس و فیلم‌سازی برای صدای آمریکا، رسیدگی به مشکلات اهالی واقعی، متعهد و  مظلوم سینماست؟ آیا قابل قبول است در شرایطی که ملت ایران رویاروی آمریکا و انگلیس ایستاده است ،کسی در داخل سنگ آن‌ها را به سینه بزند؟

* عملکرد این تشکل هم واضح و مبرهن است که با برگزاری جشن‌ها و ارایه بیانیه‌ها آب به آسیب دشمن ریخته است و به جرأت می‌توان گفت خانه سینما یک تشکل سیاسی است و ربطی به هنر و اهالی سینما ندارد و مشکلات صنفی اهالی سینما در این تشکل صنفی مورد توجه قرار نمی‌گیرد به طوری که یک جماعت نان به نرخ روز خور در کنار هم جمع شدند و فعالانی در زمینه سیاسی هستند که به مناسبت‌های مختلف بیانیه‌هایی را ارایه می‌دهند.

در این میان اظهارات اهالی سینما پیرامون تخلفات خانه سینما و عملکرد آن در چند سال اخیر دربردارنده نکات فراوانی است که به نظر میرسد بازخوانی آن خالی از لطف نباشد:

علیرضا رئیسیان، کارگردان: این همه سر و صدا از سوی برخی‌ها برای جلوگیری از رسیدگی قانونی به موضوع خانه سینما، هر آدم عاقلی را به شک می‌اندازد. کجای دنیا برای حمایت از کسانی که جرمی مرتکب شده‌اند، این همه بیانیه صادر می‌کنند؟ هیات مدیره خانه سینما هم باید پاسخگو باشند. اگر تخلفی صورت گرفته باید معلوم شود و اگر خلاف قانون عمل کرده‌اند، آیا باید از مجرم اینگونه دفاع کرد؟ بیانیه‌هایی که عده‌ای در حمایت از خانه سینما صادر می‌کنند، ماهیت خود آنها را روشن می‌کند.

روح‌الله شمقدری، تهیه‌کننده سینما: خانه سینما به خاطر حفظ وجودی خود، از سینماگران بنام حمایت کرده و در قبال آن برای برخی سینماگران مطرح منافعی به دست آوردند. بنابراین شما باید منتظر باشید افرادی که از عملکردهای خانه سینما منفعت دیده‌اند از آن دفاع کنند و این امر پیچیده و غیرقابل پیش‌بینی نبود.

وی با اشاره به عملکرد سیاسی و خارج از قانون خانه سینما تصریح کرد: خانه سینما در شرایط فعلی تبدیل به مجموعه‌ای شده است که عملکردش خوشایند بیگانگان است و این مهم‌ترین شاخصه‌ای است که ما از امام‌ خمینی (ره) یاد گرفتیم و بر اساس آن می‌توانیم درست و نادرستی عملکردها را تشخیص دهیم، زمانی که عملکرد یک نهاد، خوشایند بیگانگان باشد و بیگانگان حامی آن شوند، این نشان‌دهنده این است که آن نهاد به هیچ‌عنوان در راستای اهداف نظام نیست، حال می‌خواهد داعیه‌دار سینما باشد یا هر جای دیگری.

حسین فرح‌بخش، کارگردان و تهیه‌کننده سینما: اصل خانه سینما صنوف هستند که کسی با آن‌ها مشکلی ندارد، این مرکزیت خانه سینما که هیئت مدیره آن است، مثل مسجد ضرار می‌ماند که باید آن را خراب کرد‌. اساسنامه خانه سینما را به صورت غیرقانونی تغییر دادند، در اساسنامه اولیه آمده است مجمع عمومی متشکل از تمام اعضای خانه سینما است اما اساسنامه را به گونه‌ای تغییر دادند که برای انتخاب هیئت مدیره روسای صنوف فقط حضور داشته باشند. اساسنامه تغییر کرد و کاری غیرقانونی صورت گرفت، بدون اینکه که به اطلاع و تصویب شورای فرهنگ عمومی برسد.

وی درباره رانت‌های خانه سینما و امکان رانت‌خواری در هیئت مدیره گفت: خانه سینما پولی ندارد که کسی از آن استفاده کند، اما وقتی مدیرعامل خانه سینما می‌شوی یک فیلم می‌سازی با نام «یه حبه قند» که می‌توان با ۳۰۰ یا ۴۰۰ میلیون تمام کرد اما یک میلیارد و پانصد یا ششصد میلیون تومان پول گرفته می‌شود، این مربوط به رانت خانه سینما است.

حمید بهمنی، کارگردان: خانه سینما بر‌خلاف ادعاهایش، مشکلات سینما و سینمایی‌ها را حل نکرده و باری به این مشکلات افزوده است. خانه سینما، خانه خاص‌نشینان شده است. خانه سینما تاکنون کدام یک از مشکلات سینما مانند بیمه، مسکن، مافیای اکران و ... را حل کرده است؟ چرا با وجود تمام ادعاهای خانه سینما در حمایت از سینماگران و اینکه خانه سینما خانه همه سینماگران است هنوز عده زیادی غیر متخصص با سفارشات وارد این عرصه از هنر می‌شوند؟ چرا هنوز هیچ امنیت شغلی برای بنده و سینماگران امثال من معنایی ندارد.

سهیل کریمی، مستندساز: کریمی در نامه‌ای سرگشاده به سران سه قوه نوشت: آقایان قانون‌گذار و قانون‌پرداز! چرا در همه‌ این سال‌ها، یک نفر از مأموران شما از چرایی تشکیل یک چنین نهادی و خروجی آن تحقیق نکرد؟ مگر فرهنگ این بلاد بی‌صاحب است که این‌طور به حال خود رها می‌شود تا هر که هر چه خواست سر آن بیاورد؟ عزیزانی که بر سریر  سیاست و کیسات و فرهنگ ایران عزیز تکیه زده‌اید، این روزها از غائله‌ حساب شده خانه به اصطلاح سینمای ایران چیزی شنیده‌اید؟! آیا برایتان مهمّ است که بدانید «خانه‌ سینما» بر چه مبنا و اصولی پی‌ریزی شده است؟! آیا اصلاً می‌دانید این «خانه» از پای‌بست ویران است؟!

و در آخرین اظهار نظر ها، جمعی از برگزیدگان جشنواره مردمی عمار با صدور بیانیه ای ضمن اشاره به اظهار نظرهای احساسی و متناقض و تعجب برانگیز تعدادی از اهالی سینما، خطاب به مدیران خانه سینما نوشتند:

* کاش کمی در مورد دولتی نبودنتان نیز توضیح می‌دادید. کاش می‌گفتید که در همین چند سال اخیر شما چند نفر که کمتر از یک درصد سینمای ایران هستید ۹۹ درصد بودجه‌های سینمایی سازمان‌های مختلف را گرفتید و بیش از صد میلیارد تومان از سرمایه بیت المال را صرف فیلم‌ها و سریال‌هایتان کردید. لابد لیاقتش را داشته‌اید اما چرا طلبکارانه ژست اپوزیسیون و ضددولتی بودن یا حداکثر بی‌طرفی می‌گیرید؟!

* بیست سال از عمر این تشکل می‌گذرد و بسیاری از مسائل صنفی و مطالبات به حق و ساده‌ای همچون بیمه، امنیت شغلی و مسکن سینماگران بر زمین مانده است. آقایان بیانیه‌نویس در فیلم چند ده میلیاردی دولتی خود، با تحقیر صنوف مختلف داخلی، از تیم‌های خارجی با دستمزدهای کلان استفاده می‌کنند و کجاست خانه سینما که به وظیفه صنفی خود عمل کند؟! آیا شما فقط حقوق دارید و از تکلیف مبرایید؟ این چه دموکراسی‌ای است که اشخاص فقط حقوق دارند و به هیچ چیز حتی قانون اساسی پایبند نیستند. چه آرمان شهری است خانه کوچک شما!

روز گذشته محمود احمدی‌نژاد با نگارش نامه‌ای خطاب به جواد شمقدری رییس سازمان سینمایی خواستار تسریع امر بازگشایی خانه سینما شد. رئیس جمهوری در نامه ای در خصوص بازگشایی خانه سینما خطاب به رییس سازمان سینمایی کشور تاکید کرد: وجود یک نهاد صنفی مانند خانه سینما برای هم افزایی توان سینمای ایران و رسیدگی به مشکلات و موانع ضروری و طبیعی است که این نهاد باید غیردولتی باشد و بماند و مراقبت شود به هر دلیلی این نهاد با اهمیت تعطیل نشده و جامعه هنری از مزایای وجود آن بی‌بهره نشوند.

از طرف دیگر «خانه سینما» در یک فراخوان مجمع عمومی سینما برای ۶ مرداد ماه طبق قانون در دو روزنامه‌ کثیرالانتشار امروز ۱۷ تیر ماه منتشر شد.

براساس این اطلاعیه‌، مجمع عمومی فوق العاده موسسه خانه سینما به شماره ثبت ۷۶۷۴ راس ساعت ۱۷ روز یکشنبه مورخ ۶ مرداد ۱۳۹۲ براساس ماده ۲۲ اساسنامه با حضور نمایندگان اصناف عضو خانه سینما برگزار می‌شود.

دستور این جلسه بررسی و تصویب یا رد مفاد پیشنهادی برای اصلاح اساسنامه خانه سینما است.

اما «حبیب‌الله کاسه‌ساز» سخنگوی هیئت نظارت بر بازگشایی خانه سینما در گفت‌و‌گو با خبرنگار سینمایی فارس درباره روند بازگشایی خانه سینما و مجمع عمومی گفت: اعلام مجمع عمومی خانه سینما برای ما  تعجب آور بود زیرا مجمع عمومی را براساس اساسنامه‌ سال ۸۷ که شماره ثبت آن را نیز اعلام کردند، قرار است در تاریخ ۶ مردادماه برگزار کنند. این اساسنامه  منجر به تعطیلی خانه سینما شد.

وی در ادامه گفت: به عقیده ما این مجمع عمومی غیرقانونی است مگر آن‌که مجمع عمومی براساس  اساسنامه سال ۷۲ یا  اساسنامه اصلاح شده توسط هیئت هفت نفره  که در شورایعالی سینما تایید شده است، برگزار شود.

عضو هیئت نظارت بر بازگشایی خانه سینما در ادامه توضیح داد : مجمع عمومی نمی‌تواند براساس اساسنامه سال ۸۷  برگزار شود زیرا آن اساسنامه غیرقانونی به ثبت رسیده است و در دوره آقای جعفری جلوه نامه‌ای نوشته شد و  به ثبت موسسه خانه سینما اعتراض شد. فردی که خانه سینما را  به ثبت رسانید نیز توبیخ شده است زیرا روند ثبت موسسه درست نبوده است.

وی در ادامه توضیح داد: نامه تصویب اساسنامه از طرف وزارت ارشاد باید به اداره ثبت موسسات ارایه می شد که این نامه ارایه نشده است و خانه سینما مستقیما توسط واسطه‌ای به ثبت رسید که  آن فرد هم توبیخ شده است. اساسنامه سال ۸۷ غیرقانونی است و باعث تعطیلی  خانه سینما شده است.


نوع مطلب : سینما 

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
Cialis prices
پنجشنبه 15 آذر 1397 07:10 ق.ظ

Wonderful write ups. Regards!
cialis free trial cialis daily dose generic cialis professional yohimbe wow cialis tadalafil 100mg 40 mg cialis what if i take overnight cialis tadalafil cialis 5mg billiger prix cialis once a da purchase once a day cialis buy cialis online cheapest
buy cheap cialis coupon
چهارشنبه 14 آذر 1397 12:25 ب.ظ

Great facts. Many thanks.
we like it cialis soft gel cialis 20 mg cut in half cialis super kamagra canadian discount cialis compare prices cialis uk cialis for sale south africa cialis cuantos mg hay buy cheap cialis in uk prix de cialis cialis savings card
Buy cialis
چهارشنبه 14 آذر 1397 12:56 ق.ظ

Regards, Ample material!

fast cialis online cialis coupons effetti del cialis cialis daily dose generic ou acheter du cialis pas cher rx cialis para comprar generic cialis pill online if a woman takes a mans cialis are there generic cialis cialis en 24 hora
buy cialis pills
سه شنبه 13 آذر 1397 01:59 ب.ظ

You explained this wonderfully!
look here cialis cheap canada canadian drugs generic cialis chinese cialis 50 mg cialis 05 cialis 5 mg funziona cialis online cialis 100mg suppliers cialis great britain buy cialis sample pack cialis dosage
buy cialis pills
سه شنبه 13 آذر 1397 02:32 ق.ظ

Fantastic content. Cheers!
cialis tablets australia wow cialis tadalafil 100mg cialis generika how to buy cialis online usa buy brand cialis cheap wow cialis 20 cialis 5 effetti collaterali venta cialis en espaa cialis 10 doctissimo cialis kaufen bankberweisung
buy cialis usa
دوشنبه 12 آذر 1397 01:29 ب.ظ

Whoa many of wonderful advice!
cialis en mexico precio cialis lilly tadalafi acquistare cialis internet we use it cialis online store cialis bula cialis for sale south africa we recommend cialis best buy prezzo cialis a buon mercato generic cialis in vietnam cialis generico en mexico
buy cialis medication
یکشنبه 11 آذر 1397 01:18 ب.ظ

Kudos. I appreciate this!
generic cialis pill online cialis for sale in europa prices for cialis 50mg buy cialis sample pack cialis canada on line cialis generisches kanada generic cialis tadalafil safe site to buy cialis online cialis generique 5 mg rx cialis para comprar
buy cialis us pharmacy
یکشنبه 11 آذر 1397 02:01 ق.ظ

Seriously loads of terrific info.
cialis super acti cialis mit grapefruitsaft prices on cialis 10 mg cialis australia org the best choice cialis woman il cialis quanto costa cialis para que sirve american pharmacy cialis deutschland cialis online cialis coupons
Buy generic cialis
شنبه 10 آذر 1397 01:19 ب.ظ

Very good forum posts. Thank you!
cialis venta a domicilio we choice cialis uk cialis online nederland cialis online cialis daily dose generic buy cialis online legal wow look it cialis mexico viagra or cialis cialis professional yohimbe wow cialis 20
buy cialis online best price
شنبه 10 آذر 1397 01:33 ق.ظ

Thanks. An abundance of advice.

the best site cialis tablets cialis generika in deutschland kaufen tadalafil 10 mg generic cialis in vietnam cialis generico in farmacia viagra vs cialis cialis bula cialis italia gratis bulk cialis cialis online
Buy generic cialis
جمعه 9 آذر 1397 02:14 ب.ظ

Nicely put. Thank you!
cialis daily discount cialis enter site 20 mg cialis cost cialis para que sirve cialis online cialis generic availability brand cialis nl buying cialis overnight cialis tablets generic cialis at walmart
where to buy cialis online
جمعه 9 آذر 1397 02:27 ق.ظ

You actually explained this well!
acquistare cialis internet generic cialis in vietnam generico cialis mexico safe dosage for cialis cialis rezeptfrei sterreich cialis para que sirve low cost cialis 20mg venta de cialis canada only best offers 100mg cialis cialis en 24 hora
buy cialis uk
پنجشنبه 8 آذر 1397 03:07 ب.ظ

Amazing all kinds of wonderful knowledge!
cialis 50 mg soft tab cialis en 24 hora buying cialis on internet callus price cialis per pill cialis generico milano cialis 10 doctissimo cialis 5 mg buy click here to buy cialis cialis coupons printable
Buy cialis online
چهارشنبه 7 آذر 1397 02:28 ب.ظ

Thank you. Quite a lot of postings!

buy generic cialis tadalafil 5mg cialis cuantos mg hay ou trouver cialis sur le net we recommend cialis info cialis prices in england cialis usa cost where to buy cialis in ontario cialis billig cialis daily reviews
buy cialis online
چهارشنبه 7 آذر 1397 02:30 ق.ظ

Thanks! Helpful information.
prix de cialis cialis online deutschland calis cialis great britain cialis generisches kanada cialis online nederland cialis rezeptfrei cialis australian price ou trouver cialis sur le net the best choice cialis woman
generic levitra
پنجشنبه 19 مهر 1397 02:29 ب.ظ

Really many of very good tips.
buy generic levitra buy generic levitra levitra without a doctor prescription levitra 20 mg bayer prezzo levitra 20 mg buy levitra generic vardenafil 20mg levitra 10 mg prezzo buy 10 mg levitra levitra prices
Generic cialis
سه شنبه 10 مهر 1397 08:17 ق.ظ

Thanks a lot, An abundance of info.

we recommend cialis best buy how do cialis pills work cialis sans ordonnance generic cialis levitra cilas cialis pills boards what is cialis dose size of cialis cialis therapie generic cialis 20mg uk
Cialis canada
شنبه 7 مهر 1397 02:44 ق.ظ

Thank you, I value this!
cipla cialis online generic cialis with dapoxetine chinese cialis 50 mg cialis australian price cuanto cuesta cialis yaho cialis canadian drugs cialis canada walgreens price for cialis cialis 100 mg 30 tablet buy cialis online cheapest
cialisvipsale.com
چهارشنبه 28 شهریور 1397 08:14 ب.ظ

Thanks, Good information!
cialis 5 effetti collaterali cialis 5 effetti collaterali generic cialis review uk discount cialis sialis cialis generico postepay best generic drugs cialis cipla cialis online tadalafil 5mg comprar cialis navarr
viagraessale.com
سه شنبه 27 شهریور 1397 05:10 ب.ظ

Amazing many of wonderful data!
low dose cialis blood pressure cialis purchasing cialis pills boards cialis for sale in europa cialis wir preise trusted tabled cialis softabs wow look it cialis mexico cialis for sale south africa precios cialis peru fast cialis online
cialisvipsale.com
پنجشنبه 15 شهریور 1397 05:59 ق.ظ

Cheers, Very good information!
are there generic cialis cialis for sale south africa cialis official site cost of cialis per pill pastillas cialis y alcoho cialis preise schweiz cialis savings card tarif cialis france tadalafil generic buy original cialis
canadianpharmacyonli.com
سه شنبه 13 شهریور 1397 09:45 ب.ظ

Wow plenty of very good advice.
no 1 canadian pharcharmy online north west pharmacy canada canadian pharmacies online prescriptions canadian pharmacys best canadian pharmacy canadian pharmaceuticals online trusted pharmacy canada scam canadian pharmacy uk delivery buy viagra online usa canadian online pharmacy
buy viagra locally
سه شنبه 13 شهریور 1397 05:13 ق.ظ

Thanks! Loads of stuff!

can i buy viagra over the counter sildenafil prescription buy viagra online price buyviagra order viagra online usa online viagra cheap buy viagra without prescription uk is buying viagra online legal generic sildenafil buy cheap viagra online with prescription
Cialis online
دوشنبه 12 شهریور 1397 09:27 ب.ظ

Excellent stuff. Appreciate it.
order a sample of cialis tadalafil 10 mg order a sample of cialis cialis with 2 days delivery cialis herbs generic cialis 200 cialis coupon tadalafil 5mg where to buy cialis in ontario cipla cialis online
kawanboni.com
دوشنبه 12 شهریور 1397 03:18 ق.ظ

Awesome advice. With thanks!
generic cialis 20mg tablets cialis uk next day we like it cialis soft gel cialis bula cialis 5 mg effetti collateral we like it safe cheap cialis generic cialis review uk cialis 20 mg best price the best choice cialis woman cialis 100 mg 30 tablet
cialisonl.com
یکشنبه 11 شهریور 1397 01:47 ب.ظ

Regards, Fantastic stuff.
usa cialis online cialis generic availability does cialis cause gout canadian discount cialis cialis cuantos mg hay cialis dosage recommendations low dose cialis blood pressure cialis for bph only now cialis 20 mg buying brand cialis online
viagra canada
سه شنبه 23 مرداد 1397 03:55 ق.ظ

Terrific info. Thanks a lot!
buy original viagra online viagr buy viagra online australia buy viagra online without viagra generic online pharmacy buy levitra can you really buy viagra online generic viagra online pharmacy how to get viagra with prescription sildenafil uk
cialisonla.com
دوشنبه 22 مرداد 1397 02:36 ب.ظ

Regards! Wonderful information!
we choice free trial of cialis cialis y deporte tesco price cialis we recommend cheapest cialis effetti del cialis cialis sicuro in linea cialis online nederland we choice cialis pfizer india we choice cialis pfizer india cialis generisches kanada
Cialis canada
دوشنبه 7 خرداد 1397 04:11 ق.ظ

With thanks. Awesome information!
achat cialis en suisse precios de cialis generico india cialis 100mg cost wow cialis 20 try it no rx cialis cialis generic availability cialis generic availability cialis generic click here cialis daily uk fast cialis online
Cialis prices
جمعه 7 اردیبهشت 1397 08:17 ب.ظ

You explained that terrifically.
generic cialis at walmart cialis 100 mg 30 tablet trusted tabled cialis softabs cialis pills look here cialis cheap canada click now cialis from canada prix cialis once a da can i take cialis and ecstasy canada discount drugs cialis we recommend cialis info
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30