تبلیغات
جنگ خاموش - «خانه سینما» برای چه منحل شد؟ برای چه باز شود؟

«خانه سینما» برای چه منحل شد؟ برای چه باز شود؟

نویسنده :مدافع
تاریخ:دوشنبه 24 تیر 1392-11:35 ق.ظ

«خانه سینما» برای چه تعطیل شد و برای چه باز می شود؟
بعد از دو سال کش مکش بین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با هیئت مدیره «خانه سینما» این تشکیلات بخاطر فعالیت های سیاسی و خارج از چهارچوب تعطیل اعلام شد اما این تشکل در مناظرات انتخاباتی دستاویزی برای کاندیداها شده بود و امروز نامش دوباره سر زبان ها افتاده است.

اوج فعالیت‌های سیاسی «خانه سینما» به اتفاقات بعد از انتخابات سال ۸۸ باز می گردد. محمد مهدی عسگرپور، رئیس خانه سینما، در حالی از هالیوودی ها دعوت می کند به ایران بیایند که سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا از دستور کار هالیوود مبنی بر ساخت ۳۰ فیلم ضد ایرانی، پرده برداری می کند.

تام پولاک، رئیس کمپانی یونیورسال و سدجنیس و رئیس آکادمی علوم و هنرهای سینمایی آمریکا، به همراه بعضی از اعضای هیئت رئیسه این آکادمی که در کارنامه خود آثار ضدایرانی و ضداسلامی موج می زند، افرادی بودند که به دعوت خانه‌سینما روانه ایران شدند تا به تعالی کارگردانان و هنرمندان ایرانی کمک کنند.

در سابقه سی و چند ساله انقلاب اسلامی نمونه دعوت از عوامل استکبار جهانی برای حضور در ایران و تمسخر سینمای انقلاب اسلامی دیده نشده بود؛ هرچند این اقدام با اعتراض برخی نهادها و افراد روبرو شد اما این اعتراضات در فضای پرهیاهوی انتخابات ریاست جمهوری آن چنان که باید دیده نشد.

روند فعالیت های سیاسی خانه سینما ادامه داشت تا جشنی که در آن محمود دولت آبادی میهمان ویژه خانه سینما بود و تندترین سخنان را به زبان آورد؛ این صحبت ها آنقدر سنگین بود که چند روز پس از برگزاری جشن خانه سینما، مدیران این خانه در پیامی، صحبت های دولت آبادی در جشن خانه سینما را نظر شخصی وی دانسته و نقطه نظرات این نهاد را متفاوت با این صحبت ها اعلام كردند.
محمود دولت آبادی در این مراسم روی سن رفت و گفت: قدرشناسی می كنم از «ابراهیم گلستان» [عامل سرویس اطلاعاتی انگلیسی در رژیم پهلوی كه در حال حاضر مقیم انگلیس است] به سهم خود م و ارج می گذارم به عباس كیارستمی [سفارشی ساز جشنواره های خارجی] و همچنین از «امیر نادری» [مقیم آمریكا] یاد می كنم، به ناصر تقوایی سلام می كنم «محسن مخملباف» [عامل سرویس انگلیس در فتنه سبز] كه هر كدام به كنجی رفته اند. برای «جعفر پناهی» و... آرزوی برون رفت از تار و پودهای منع و ممنوعیت را دارم...

درگیری ها پیرامون خانه سینما همچنان ادامه داشت تا اینکه صبح چهارشنبه مورخ ۱۴ دی ماه سال ۱۳۹۰ محمد حسینی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در حاشیه جلسه هیأت دولت از انحلال خانه سینما بطور رسمی خبر داد. وی گفت: با توجه به تخلفاتی که خانه سینما انجام داده ، هیأت نظارت بر مراکز فرهنگی ، انحلال این تشکل را اعلام کرده که کاملا مطابق قانون است. و بعد از آن با حضور در «گفت‌و‌گوی ویژه خبری» شبکه دو سیما به بررسی دلایل انحلال خانه سینما و همچنین تشکیل سازمان سینمایی کشور پرداخت.

در ادامه برنامه تلویزیونی «هفت»، جمعه شب موضوع برنامه خود را به بررسی جشنواره فجر اختصاص داد اما در میانه های برنامه با روی خط آمدن احمدرضا درویش و سکوت جهت دار جیرانی موضوع جلسه به انحلال خانه سینما تغییر یافت. علارغم اینکه هفت سعی کرد از خانه سینما حمایت کند درویش اعتراف کرد خانه سینما مبرا از خطا نیست و اشکالاتی هم داشته است.

در پی این اتفاقات دانشجویان طی بیانیه ای با بازخوانی عملکرد خانه سینما داعیه حمایت این مجموعه از هنرمندان را لطیفه ای خنده دار دانستند و تاکید کردند: اگر بگوییم جریان برانداز در جایی هنوز دست نخورده همین جا است. در بخش های دیگری از این بیانیه آمده است:

* سال‌هاست خانه سینما با هدف رفع مباحث صنفی و مشکلات صنوف سینمایی تشکیل شد تا این معضلات را مرتفع نماید. اما در این سال‌ها تنها چیزی که از سوی این مجموعه پیگیری نشده، همین پرداختن به مسائل صنفی سینماگران بوده است ولی به جای آن به کرار همنوایی با رسانه‌های بیگانه و نوکری برای سازمان سیا و MI۶ و برپایی جشن‌های کذایی برای تقدیر عناصر جریان شبه روشنفکری را در کارنامه خود دارد و چه جای حسرت است از این خانه ضد سینما، از این خانه که امروز پاتوق اهالی فتنه شده و جز ضربه زدن به نظام به هیچ چیز نمی‌اندیشد.

* آیا تریبون دادن به شخصی با گرایشات کمونیستی، کف و سوت زدن برای فیلمسازان ضد انقلاب که حوادث پس از انتخابات پرده از چهره خبیث‌شان برداشت و نیز همکاری با رسانه دولتی و دروغگوی انگلیس و فیلم‌سازی برای صدای آمریکا، رسیدگی به مشکلات اهالی واقعی، متعهد و  مظلوم سینماست؟ آیا قابل قبول است در شرایطی که ملت ایران رویاروی آمریکا و انگلیس ایستاده است ،کسی در داخل سنگ آن‌ها را به سینه بزند؟

* عملکرد این تشکل هم واضح و مبرهن است که با برگزاری جشن‌ها و ارایه بیانیه‌ها آب به آسیب دشمن ریخته است و به جرأت می‌توان گفت خانه سینما یک تشکل سیاسی است و ربطی به هنر و اهالی سینما ندارد و مشکلات صنفی اهالی سینما در این تشکل صنفی مورد توجه قرار نمی‌گیرد به طوری که یک جماعت نان به نرخ روز خور در کنار هم جمع شدند و فعالانی در زمینه سیاسی هستند که به مناسبت‌های مختلف بیانیه‌هایی را ارایه می‌دهند.

در این میان اظهارات اهالی سینما پیرامون تخلفات خانه سینما و عملکرد آن در چند سال اخیر دربردارنده نکات فراوانی است که به نظر میرسد بازخوانی آن خالی از لطف نباشد:

علیرضا رئیسیان، کارگردان: این همه سر و صدا از سوی برخی‌ها برای جلوگیری از رسیدگی قانونی به موضوع خانه سینما، هر آدم عاقلی را به شک می‌اندازد. کجای دنیا برای حمایت از کسانی که جرمی مرتکب شده‌اند، این همه بیانیه صادر می‌کنند؟ هیات مدیره خانه سینما هم باید پاسخگو باشند. اگر تخلفی صورت گرفته باید معلوم شود و اگر خلاف قانون عمل کرده‌اند، آیا باید از مجرم اینگونه دفاع کرد؟ بیانیه‌هایی که عده‌ای در حمایت از خانه سینما صادر می‌کنند، ماهیت خود آنها را روشن می‌کند.

روح‌الله شمقدری، تهیه‌کننده سینما: خانه سینما به خاطر حفظ وجودی خود، از سینماگران بنام حمایت کرده و در قبال آن برای برخی سینماگران مطرح منافعی به دست آوردند. بنابراین شما باید منتظر باشید افرادی که از عملکردهای خانه سینما منفعت دیده‌اند از آن دفاع کنند و این امر پیچیده و غیرقابل پیش‌بینی نبود.

وی با اشاره به عملکرد سیاسی و خارج از قانون خانه سینما تصریح کرد: خانه سینما در شرایط فعلی تبدیل به مجموعه‌ای شده است که عملکردش خوشایند بیگانگان است و این مهم‌ترین شاخصه‌ای است که ما از امام‌ خمینی (ره) یاد گرفتیم و بر اساس آن می‌توانیم درست و نادرستی عملکردها را تشخیص دهیم، زمانی که عملکرد یک نهاد، خوشایند بیگانگان باشد و بیگانگان حامی آن شوند، این نشان‌دهنده این است که آن نهاد به هیچ‌عنوان در راستای اهداف نظام نیست، حال می‌خواهد داعیه‌دار سینما باشد یا هر جای دیگری.

حسین فرح‌بخش، کارگردان و تهیه‌کننده سینما: اصل خانه سینما صنوف هستند که کسی با آن‌ها مشکلی ندارد، این مرکزیت خانه سینما که هیئت مدیره آن است، مثل مسجد ضرار می‌ماند که باید آن را خراب کرد‌. اساسنامه خانه سینما را به صورت غیرقانونی تغییر دادند، در اساسنامه اولیه آمده است مجمع عمومی متشکل از تمام اعضای خانه سینما است اما اساسنامه را به گونه‌ای تغییر دادند که برای انتخاب هیئت مدیره روسای صنوف فقط حضور داشته باشند. اساسنامه تغییر کرد و کاری غیرقانونی صورت گرفت، بدون اینکه که به اطلاع و تصویب شورای فرهنگ عمومی برسد.

وی درباره رانت‌های خانه سینما و امکان رانت‌خواری در هیئت مدیره گفت: خانه سینما پولی ندارد که کسی از آن استفاده کند، اما وقتی مدیرعامل خانه سینما می‌شوی یک فیلم می‌سازی با نام «یه حبه قند» که می‌توان با ۳۰۰ یا ۴۰۰ میلیون تمام کرد اما یک میلیارد و پانصد یا ششصد میلیون تومان پول گرفته می‌شود، این مربوط به رانت خانه سینما است.

حمید بهمنی، کارگردان: خانه سینما بر‌خلاف ادعاهایش، مشکلات سینما و سینمایی‌ها را حل نکرده و باری به این مشکلات افزوده است. خانه سینما، خانه خاص‌نشینان شده است. خانه سینما تاکنون کدام یک از مشکلات سینما مانند بیمه، مسکن، مافیای اکران و ... را حل کرده است؟ چرا با وجود تمام ادعاهای خانه سینما در حمایت از سینماگران و اینکه خانه سینما خانه همه سینماگران است هنوز عده زیادی غیر متخصص با سفارشات وارد این عرصه از هنر می‌شوند؟ چرا هنوز هیچ امنیت شغلی برای بنده و سینماگران امثال من معنایی ندارد.

سهیل کریمی، مستندساز: کریمی در نامه‌ای سرگشاده به سران سه قوه نوشت: آقایان قانون‌گذار و قانون‌پرداز! چرا در همه‌ این سال‌ها، یک نفر از مأموران شما از چرایی تشکیل یک چنین نهادی و خروجی آن تحقیق نکرد؟ مگر فرهنگ این بلاد بی‌صاحب است که این‌طور به حال خود رها می‌شود تا هر که هر چه خواست سر آن بیاورد؟ عزیزانی که بر سریر  سیاست و کیسات و فرهنگ ایران عزیز تکیه زده‌اید، این روزها از غائله‌ حساب شده خانه به اصطلاح سینمای ایران چیزی شنیده‌اید؟! آیا برایتان مهمّ است که بدانید «خانه‌ سینما» بر چه مبنا و اصولی پی‌ریزی شده است؟! آیا اصلاً می‌دانید این «خانه» از پای‌بست ویران است؟!

و در آخرین اظهار نظر ها، جمعی از برگزیدگان جشنواره مردمی عمار با صدور بیانیه ای ضمن اشاره به اظهار نظرهای احساسی و متناقض و تعجب برانگیز تعدادی از اهالی سینما، خطاب به مدیران خانه سینما نوشتند:

* کاش کمی در مورد دولتی نبودنتان نیز توضیح می‌دادید. کاش می‌گفتید که در همین چند سال اخیر شما چند نفر که کمتر از یک درصد سینمای ایران هستید ۹۹ درصد بودجه‌های سینمایی سازمان‌های مختلف را گرفتید و بیش از صد میلیارد تومان از سرمایه بیت المال را صرف فیلم‌ها و سریال‌هایتان کردید. لابد لیاقتش را داشته‌اید اما چرا طلبکارانه ژست اپوزیسیون و ضددولتی بودن یا حداکثر بی‌طرفی می‌گیرید؟!

* بیست سال از عمر این تشکل می‌گذرد و بسیاری از مسائل صنفی و مطالبات به حق و ساده‌ای همچون بیمه، امنیت شغلی و مسکن سینماگران بر زمین مانده است. آقایان بیانیه‌نویس در فیلم چند ده میلیاردی دولتی خود، با تحقیر صنوف مختلف داخلی، از تیم‌های خارجی با دستمزدهای کلان استفاده می‌کنند و کجاست خانه سینما که به وظیفه صنفی خود عمل کند؟! آیا شما فقط حقوق دارید و از تکلیف مبرایید؟ این چه دموکراسی‌ای است که اشخاص فقط حقوق دارند و به هیچ چیز حتی قانون اساسی پایبند نیستند. چه آرمان شهری است خانه کوچک شما!

روز گذشته محمود احمدی‌نژاد با نگارش نامه‌ای خطاب به جواد شمقدری رییس سازمان سینمایی خواستار تسریع امر بازگشایی خانه سینما شد. رئیس جمهوری در نامه ای در خصوص بازگشایی خانه سینما خطاب به رییس سازمان سینمایی کشور تاکید کرد: وجود یک نهاد صنفی مانند خانه سینما برای هم افزایی توان سینمای ایران و رسیدگی به مشکلات و موانع ضروری و طبیعی است که این نهاد باید غیردولتی باشد و بماند و مراقبت شود به هر دلیلی این نهاد با اهمیت تعطیل نشده و جامعه هنری از مزایای وجود آن بی‌بهره نشوند.

از طرف دیگر «خانه سینما» در یک فراخوان مجمع عمومی سینما برای ۶ مرداد ماه طبق قانون در دو روزنامه‌ کثیرالانتشار امروز ۱۷ تیر ماه منتشر شد.

براساس این اطلاعیه‌، مجمع عمومی فوق العاده موسسه خانه سینما به شماره ثبت ۷۶۷۴ راس ساعت ۱۷ روز یکشنبه مورخ ۶ مرداد ۱۳۹۲ براساس ماده ۲۲ اساسنامه با حضور نمایندگان اصناف عضو خانه سینما برگزار می‌شود.

دستور این جلسه بررسی و تصویب یا رد مفاد پیشنهادی برای اصلاح اساسنامه خانه سینما است.

اما «حبیب‌الله کاسه‌ساز» سخنگوی هیئت نظارت بر بازگشایی خانه سینما در گفت‌و‌گو با خبرنگار سینمایی فارس درباره روند بازگشایی خانه سینما و مجمع عمومی گفت: اعلام مجمع عمومی خانه سینما برای ما  تعجب آور بود زیرا مجمع عمومی را براساس اساسنامه‌ سال ۸۷ که شماره ثبت آن را نیز اعلام کردند، قرار است در تاریخ ۶ مردادماه برگزار کنند. این اساسنامه  منجر به تعطیلی خانه سینما شد.

وی در ادامه گفت: به عقیده ما این مجمع عمومی غیرقانونی است مگر آن‌که مجمع عمومی براساس  اساسنامه سال ۷۲ یا  اساسنامه اصلاح شده توسط هیئت هفت نفره  که در شورایعالی سینما تایید شده است، برگزار شود.

عضو هیئت نظارت بر بازگشایی خانه سینما در ادامه توضیح داد : مجمع عمومی نمی‌تواند براساس اساسنامه سال ۸۷  برگزار شود زیرا آن اساسنامه غیرقانونی به ثبت رسیده است و در دوره آقای جعفری جلوه نامه‌ای نوشته شد و  به ثبت موسسه خانه سینما اعتراض شد. فردی که خانه سینما را  به ثبت رسانید نیز توبیخ شده است زیرا روند ثبت موسسه درست نبوده است.

وی در ادامه توضیح داد: نامه تصویب اساسنامه از طرف وزارت ارشاد باید به اداره ثبت موسسات ارایه می شد که این نامه ارایه نشده است و خانه سینما مستقیما توسط واسطه‌ای به ثبت رسید که  آن فرد هم توبیخ شده است. اساسنامه سال ۸۷ غیرقانونی است و باعث تعطیلی  خانه سینما شده است.


نوع مطلب : سینما 

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
viagra canada
سه شنبه 23 مرداد 1397 03:55 ق.ظ

Terrific info. Thanks a lot!
buy original viagra online viagr buy viagra online australia buy viagra online without viagra generic online pharmacy buy levitra can you really buy viagra online generic viagra online pharmacy how to get viagra with prescription sildenafil uk
cialisonla.com
دوشنبه 22 مرداد 1397 02:36 ب.ظ

Regards! Wonderful information!
we choice free trial of cialis cialis y deporte tesco price cialis we recommend cheapest cialis effetti del cialis cialis sicuro in linea cialis online nederland we choice cialis pfizer india we choice cialis pfizer india cialis generisches kanada
Cialis canada
دوشنبه 7 خرداد 1397 04:11 ق.ظ

With thanks. Awesome information!
achat cialis en suisse precios de cialis generico india cialis 100mg cost wow cialis 20 try it no rx cialis cialis generic availability cialis generic availability cialis generic click here cialis daily uk fast cialis online
Cialis prices
جمعه 7 اردیبهشت 1397 08:17 ب.ظ

You explained that terrifically.
generic cialis at walmart cialis 100 mg 30 tablet trusted tabled cialis softabs cialis pills look here cialis cheap canada click now cialis from canada prix cialis once a da can i take cialis and ecstasy canada discount drugs cialis we recommend cialis info
Viagra 20 mg best price
سه شنبه 4 اردیبهشت 1397 07:26 ق.ظ

Kudos! Wonderful stuff.
can i buy viagra without prescription viagra to buy online uk viagra usa online buy real viagra online can you purchase viagra online viagra to buy online pharmacy viagra generic viagra buy online usa cheapest place to buy viagra online where to buy real viagra online
Buy cialis online
جمعه 17 فروردین 1397 11:09 ب.ظ

Superb info, Thanks.
cialis generika in deutschland kaufen usa cialis online generico cialis mexico are there generic cialis cialis generico en mexico we choice cialis uk cialis 5 mg para diabeticos cialis generique 5 mg buy cialis online dosagem ideal cialis
Cialis canada
جمعه 3 فروردین 1397 09:05 ب.ظ

Thanks. A lot of facts.

cialis dose 30mg cialis soft tabs for sale achat cialis en suisse non 5 mg cialis generici click here cialis daily uk only here cialis pills enter site very cheap cialis cialis 100mg suppliers discount cialis cialis generic tadalafil buy
Online cialis
دوشنبه 28 اسفند 1396 02:38 ق.ظ

Very good write ups. Cheers.
cialis 5 mg scheda tecnica cialis generique cipla cialis online cialis name brand cheap canadian discount cialis cialis preise schweiz chinese cialis 50 mg price cialis per pill cialis generico en mexico comprar cialis 10 espa241a
Can better posture make you taller?
شنبه 18 شهریور 1396 10:17 ق.ظ
I delight in, lead to I found just what I was taking a look for.
You've ended my 4 day lengthy hunt! God Bless you man. Have a nice
day. Bye
How can you get taller in a week?
سه شنبه 31 مرداد 1396 09:51 ق.ظ
Nice post. I was checking constantly this blog and I am impressed!

Very helpful information specially the last part :) I care
for such info a lot. I was looking for this certain info for a long time.
Thank you and best of luck.
Foot Pain
سه شنبه 17 مرداد 1396 11:16 ق.ظ
I have read so many posts regarding the blogger lovers
but this post is actually a pleasant post, keep
it up.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر