تبلیغات
جنگ خاموش - «خانه سینما» برای چه منحل شد؟ برای چه باز شود؟

«خانه سینما» برای چه منحل شد؟ برای چه باز شود؟

نویسنده :مدافع
تاریخ:دوشنبه 24 تیر 1392-11:35 ق.ظ

«خانه سینما» برای چه تعطیل شد و برای چه باز می شود؟
بعد از دو سال کش مکش بین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با هیئت مدیره «خانه سینما» این تشکیلات بخاطر فعالیت های سیاسی و خارج از چهارچوب تعطیل اعلام شد اما این تشکل در مناظرات انتخاباتی دستاویزی برای کاندیداها شده بود و امروز نامش دوباره سر زبان ها افتاده است.

اوج فعالیت‌های سیاسی «خانه سینما» به اتفاقات بعد از انتخابات سال ۸۸ باز می گردد. محمد مهدی عسگرپور، رئیس خانه سینما، در حالی از هالیوودی ها دعوت می کند به ایران بیایند که سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا از دستور کار هالیوود مبنی بر ساخت ۳۰ فیلم ضد ایرانی، پرده برداری می کند.

تام پولاک، رئیس کمپانی یونیورسال و سدجنیس و رئیس آکادمی علوم و هنرهای سینمایی آمریکا، به همراه بعضی از اعضای هیئت رئیسه این آکادمی که در کارنامه خود آثار ضدایرانی و ضداسلامی موج می زند، افرادی بودند که به دعوت خانه‌سینما روانه ایران شدند تا به تعالی کارگردانان و هنرمندان ایرانی کمک کنند.

در سابقه سی و چند ساله انقلاب اسلامی نمونه دعوت از عوامل استکبار جهانی برای حضور در ایران و تمسخر سینمای انقلاب اسلامی دیده نشده بود؛ هرچند این اقدام با اعتراض برخی نهادها و افراد روبرو شد اما این اعتراضات در فضای پرهیاهوی انتخابات ریاست جمهوری آن چنان که باید دیده نشد.

روند فعالیت های سیاسی خانه سینما ادامه داشت تا جشنی که در آن محمود دولت آبادی میهمان ویژه خانه سینما بود و تندترین سخنان را به زبان آورد؛ این صحبت ها آنقدر سنگین بود که چند روز پس از برگزاری جشن خانه سینما، مدیران این خانه در پیامی، صحبت های دولت آبادی در جشن خانه سینما را نظر شخصی وی دانسته و نقطه نظرات این نهاد را متفاوت با این صحبت ها اعلام كردند.
محمود دولت آبادی در این مراسم روی سن رفت و گفت: قدرشناسی می كنم از «ابراهیم گلستان» [عامل سرویس اطلاعاتی انگلیسی در رژیم پهلوی كه در حال حاضر مقیم انگلیس است] به سهم خود م و ارج می گذارم به عباس كیارستمی [سفارشی ساز جشنواره های خارجی] و همچنین از «امیر نادری» [مقیم آمریكا] یاد می كنم، به ناصر تقوایی سلام می كنم «محسن مخملباف» [عامل سرویس انگلیس در فتنه سبز] كه هر كدام به كنجی رفته اند. برای «جعفر پناهی» و... آرزوی برون رفت از تار و پودهای منع و ممنوعیت را دارم...

درگیری ها پیرامون خانه سینما همچنان ادامه داشت تا اینکه صبح چهارشنبه مورخ ۱۴ دی ماه سال ۱۳۹۰ محمد حسینی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در حاشیه جلسه هیأت دولت از انحلال خانه سینما بطور رسمی خبر داد. وی گفت: با توجه به تخلفاتی که خانه سینما انجام داده ، هیأت نظارت بر مراکز فرهنگی ، انحلال این تشکل را اعلام کرده که کاملا مطابق قانون است. و بعد از آن با حضور در «گفت‌و‌گوی ویژه خبری» شبکه دو سیما به بررسی دلایل انحلال خانه سینما و همچنین تشکیل سازمان سینمایی کشور پرداخت.

در ادامه برنامه تلویزیونی «هفت»، جمعه شب موضوع برنامه خود را به بررسی جشنواره فجر اختصاص داد اما در میانه های برنامه با روی خط آمدن احمدرضا درویش و سکوت جهت دار جیرانی موضوع جلسه به انحلال خانه سینما تغییر یافت. علارغم اینکه هفت سعی کرد از خانه سینما حمایت کند درویش اعتراف کرد خانه سینما مبرا از خطا نیست و اشکالاتی هم داشته است.

در پی این اتفاقات دانشجویان طی بیانیه ای با بازخوانی عملکرد خانه سینما داعیه حمایت این مجموعه از هنرمندان را لطیفه ای خنده دار دانستند و تاکید کردند: اگر بگوییم جریان برانداز در جایی هنوز دست نخورده همین جا است. در بخش های دیگری از این بیانیه آمده است:

* سال‌هاست خانه سینما با هدف رفع مباحث صنفی و مشکلات صنوف سینمایی تشکیل شد تا این معضلات را مرتفع نماید. اما در این سال‌ها تنها چیزی که از سوی این مجموعه پیگیری نشده، همین پرداختن به مسائل صنفی سینماگران بوده است ولی به جای آن به کرار همنوایی با رسانه‌های بیگانه و نوکری برای سازمان سیا و MI۶ و برپایی جشن‌های کذایی برای تقدیر عناصر جریان شبه روشنفکری را در کارنامه خود دارد و چه جای حسرت است از این خانه ضد سینما، از این خانه که امروز پاتوق اهالی فتنه شده و جز ضربه زدن به نظام به هیچ چیز نمی‌اندیشد.

* آیا تریبون دادن به شخصی با گرایشات کمونیستی، کف و سوت زدن برای فیلمسازان ضد انقلاب که حوادث پس از انتخابات پرده از چهره خبیث‌شان برداشت و نیز همکاری با رسانه دولتی و دروغگوی انگلیس و فیلم‌سازی برای صدای آمریکا، رسیدگی به مشکلات اهالی واقعی، متعهد و  مظلوم سینماست؟ آیا قابل قبول است در شرایطی که ملت ایران رویاروی آمریکا و انگلیس ایستاده است ،کسی در داخل سنگ آن‌ها را به سینه بزند؟

* عملکرد این تشکل هم واضح و مبرهن است که با برگزاری جشن‌ها و ارایه بیانیه‌ها آب به آسیب دشمن ریخته است و به جرأت می‌توان گفت خانه سینما یک تشکل سیاسی است و ربطی به هنر و اهالی سینما ندارد و مشکلات صنفی اهالی سینما در این تشکل صنفی مورد توجه قرار نمی‌گیرد به طوری که یک جماعت نان به نرخ روز خور در کنار هم جمع شدند و فعالانی در زمینه سیاسی هستند که به مناسبت‌های مختلف بیانیه‌هایی را ارایه می‌دهند.

در این میان اظهارات اهالی سینما پیرامون تخلفات خانه سینما و عملکرد آن در چند سال اخیر دربردارنده نکات فراوانی است که به نظر میرسد بازخوانی آن خالی از لطف نباشد:

علیرضا رئیسیان، کارگردان: این همه سر و صدا از سوی برخی‌ها برای جلوگیری از رسیدگی قانونی به موضوع خانه سینما، هر آدم عاقلی را به شک می‌اندازد. کجای دنیا برای حمایت از کسانی که جرمی مرتکب شده‌اند، این همه بیانیه صادر می‌کنند؟ هیات مدیره خانه سینما هم باید پاسخگو باشند. اگر تخلفی صورت گرفته باید معلوم شود و اگر خلاف قانون عمل کرده‌اند، آیا باید از مجرم اینگونه دفاع کرد؟ بیانیه‌هایی که عده‌ای در حمایت از خانه سینما صادر می‌کنند، ماهیت خود آنها را روشن می‌کند.

روح‌الله شمقدری، تهیه‌کننده سینما: خانه سینما به خاطر حفظ وجودی خود، از سینماگران بنام حمایت کرده و در قبال آن برای برخی سینماگران مطرح منافعی به دست آوردند. بنابراین شما باید منتظر باشید افرادی که از عملکردهای خانه سینما منفعت دیده‌اند از آن دفاع کنند و این امر پیچیده و غیرقابل پیش‌بینی نبود.

وی با اشاره به عملکرد سیاسی و خارج از قانون خانه سینما تصریح کرد: خانه سینما در شرایط فعلی تبدیل به مجموعه‌ای شده است که عملکردش خوشایند بیگانگان است و این مهم‌ترین شاخصه‌ای است که ما از امام‌ خمینی (ره) یاد گرفتیم و بر اساس آن می‌توانیم درست و نادرستی عملکردها را تشخیص دهیم، زمانی که عملکرد یک نهاد، خوشایند بیگانگان باشد و بیگانگان حامی آن شوند، این نشان‌دهنده این است که آن نهاد به هیچ‌عنوان در راستای اهداف نظام نیست، حال می‌خواهد داعیه‌دار سینما باشد یا هر جای دیگری.

حسین فرح‌بخش، کارگردان و تهیه‌کننده سینما: اصل خانه سینما صنوف هستند که کسی با آن‌ها مشکلی ندارد، این مرکزیت خانه سینما که هیئت مدیره آن است، مثل مسجد ضرار می‌ماند که باید آن را خراب کرد‌. اساسنامه خانه سینما را به صورت غیرقانونی تغییر دادند، در اساسنامه اولیه آمده است مجمع عمومی متشکل از تمام اعضای خانه سینما است اما اساسنامه را به گونه‌ای تغییر دادند که برای انتخاب هیئت مدیره روسای صنوف فقط حضور داشته باشند. اساسنامه تغییر کرد و کاری غیرقانونی صورت گرفت، بدون اینکه که به اطلاع و تصویب شورای فرهنگ عمومی برسد.

وی درباره رانت‌های خانه سینما و امکان رانت‌خواری در هیئت مدیره گفت: خانه سینما پولی ندارد که کسی از آن استفاده کند، اما وقتی مدیرعامل خانه سینما می‌شوی یک فیلم می‌سازی با نام «یه حبه قند» که می‌توان با ۳۰۰ یا ۴۰۰ میلیون تمام کرد اما یک میلیارد و پانصد یا ششصد میلیون تومان پول گرفته می‌شود، این مربوط به رانت خانه سینما است.

حمید بهمنی، کارگردان: خانه سینما بر‌خلاف ادعاهایش، مشکلات سینما و سینمایی‌ها را حل نکرده و باری به این مشکلات افزوده است. خانه سینما، خانه خاص‌نشینان شده است. خانه سینما تاکنون کدام یک از مشکلات سینما مانند بیمه، مسکن، مافیای اکران و ... را حل کرده است؟ چرا با وجود تمام ادعاهای خانه سینما در حمایت از سینماگران و اینکه خانه سینما خانه همه سینماگران است هنوز عده زیادی غیر متخصص با سفارشات وارد این عرصه از هنر می‌شوند؟ چرا هنوز هیچ امنیت شغلی برای بنده و سینماگران امثال من معنایی ندارد.

سهیل کریمی، مستندساز: کریمی در نامه‌ای سرگشاده به سران سه قوه نوشت: آقایان قانون‌گذار و قانون‌پرداز! چرا در همه‌ این سال‌ها، یک نفر از مأموران شما از چرایی تشکیل یک چنین نهادی و خروجی آن تحقیق نکرد؟ مگر فرهنگ این بلاد بی‌صاحب است که این‌طور به حال خود رها می‌شود تا هر که هر چه خواست سر آن بیاورد؟ عزیزانی که بر سریر  سیاست و کیسات و فرهنگ ایران عزیز تکیه زده‌اید، این روزها از غائله‌ حساب شده خانه به اصطلاح سینمای ایران چیزی شنیده‌اید؟! آیا برایتان مهمّ است که بدانید «خانه‌ سینما» بر چه مبنا و اصولی پی‌ریزی شده است؟! آیا اصلاً می‌دانید این «خانه» از پای‌بست ویران است؟!

و در آخرین اظهار نظر ها، جمعی از برگزیدگان جشنواره مردمی عمار با صدور بیانیه ای ضمن اشاره به اظهار نظرهای احساسی و متناقض و تعجب برانگیز تعدادی از اهالی سینما، خطاب به مدیران خانه سینما نوشتند:

* کاش کمی در مورد دولتی نبودنتان نیز توضیح می‌دادید. کاش می‌گفتید که در همین چند سال اخیر شما چند نفر که کمتر از یک درصد سینمای ایران هستید ۹۹ درصد بودجه‌های سینمایی سازمان‌های مختلف را گرفتید و بیش از صد میلیارد تومان از سرمایه بیت المال را صرف فیلم‌ها و سریال‌هایتان کردید. لابد لیاقتش را داشته‌اید اما چرا طلبکارانه ژست اپوزیسیون و ضددولتی بودن یا حداکثر بی‌طرفی می‌گیرید؟!

* بیست سال از عمر این تشکل می‌گذرد و بسیاری از مسائل صنفی و مطالبات به حق و ساده‌ای همچون بیمه، امنیت شغلی و مسکن سینماگران بر زمین مانده است. آقایان بیانیه‌نویس در فیلم چند ده میلیاردی دولتی خود، با تحقیر صنوف مختلف داخلی، از تیم‌های خارجی با دستمزدهای کلان استفاده می‌کنند و کجاست خانه سینما که به وظیفه صنفی خود عمل کند؟! آیا شما فقط حقوق دارید و از تکلیف مبرایید؟ این چه دموکراسی‌ای است که اشخاص فقط حقوق دارند و به هیچ چیز حتی قانون اساسی پایبند نیستند. چه آرمان شهری است خانه کوچک شما!

روز گذشته محمود احمدی‌نژاد با نگارش نامه‌ای خطاب به جواد شمقدری رییس سازمان سینمایی خواستار تسریع امر بازگشایی خانه سینما شد. رئیس جمهوری در نامه ای در خصوص بازگشایی خانه سینما خطاب به رییس سازمان سینمایی کشور تاکید کرد: وجود یک نهاد صنفی مانند خانه سینما برای هم افزایی توان سینمای ایران و رسیدگی به مشکلات و موانع ضروری و طبیعی است که این نهاد باید غیردولتی باشد و بماند و مراقبت شود به هر دلیلی این نهاد با اهمیت تعطیل نشده و جامعه هنری از مزایای وجود آن بی‌بهره نشوند.

از طرف دیگر «خانه سینما» در یک فراخوان مجمع عمومی سینما برای ۶ مرداد ماه طبق قانون در دو روزنامه‌ کثیرالانتشار امروز ۱۷ تیر ماه منتشر شد.

براساس این اطلاعیه‌، مجمع عمومی فوق العاده موسسه خانه سینما به شماره ثبت ۷۶۷۴ راس ساعت ۱۷ روز یکشنبه مورخ ۶ مرداد ۱۳۹۲ براساس ماده ۲۲ اساسنامه با حضور نمایندگان اصناف عضو خانه سینما برگزار می‌شود.

دستور این جلسه بررسی و تصویب یا رد مفاد پیشنهادی برای اصلاح اساسنامه خانه سینما است.

اما «حبیب‌الله کاسه‌ساز» سخنگوی هیئت نظارت بر بازگشایی خانه سینما در گفت‌و‌گو با خبرنگار سینمایی فارس درباره روند بازگشایی خانه سینما و مجمع عمومی گفت: اعلام مجمع عمومی خانه سینما برای ما  تعجب آور بود زیرا مجمع عمومی را براساس اساسنامه‌ سال ۸۷ که شماره ثبت آن را نیز اعلام کردند، قرار است در تاریخ ۶ مردادماه برگزار کنند. این اساسنامه  منجر به تعطیلی خانه سینما شد.

وی در ادامه گفت: به عقیده ما این مجمع عمومی غیرقانونی است مگر آن‌که مجمع عمومی براساس  اساسنامه سال ۷۲ یا  اساسنامه اصلاح شده توسط هیئت هفت نفره  که در شورایعالی سینما تایید شده است، برگزار شود.

عضو هیئت نظارت بر بازگشایی خانه سینما در ادامه توضیح داد : مجمع عمومی نمی‌تواند براساس اساسنامه سال ۸۷  برگزار شود زیرا آن اساسنامه غیرقانونی به ثبت رسیده است و در دوره آقای جعفری جلوه نامه‌ای نوشته شد و  به ثبت موسسه خانه سینما اعتراض شد. فردی که خانه سینما را  به ثبت رسانید نیز توبیخ شده است زیرا روند ثبت موسسه درست نبوده است.

وی در ادامه توضیح داد: نامه تصویب اساسنامه از طرف وزارت ارشاد باید به اداره ثبت موسسات ارایه می شد که این نامه ارایه نشده است و خانه سینما مستقیما توسط واسطه‌ای به ثبت رسید که  آن فرد هم توبیخ شده است. اساسنامه سال ۸۷ غیرقانونی است و باعث تعطیلی  خانه سینما شده است.


نوع مطلب : سینما 

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
http://canadianopharmacy.com/
سه شنبه 8 مرداد 1398 11:00 ب.ظ

Many thanks, Loads of advice!

most reliable canadian online pharmacies online pharmacies in usa canadian pharmacies aarp recommended canadian pharmacies canadian pharmacies without an rx canadian government approved pharmacies drugs for sale on internet the best canadian online pharmacies canada medications information how safe are canadian online pharmacies
cialis sale sydney
دوشنبه 3 تیر 1398 07:58 ق.ظ

You actually mentioned this exceptionally well.
safe dosage for cialis cialis kaufen wo low dose cialis blood pressure cialis cuantos mg hay fast cialis online cialis dose 30mg online cialis acheter cialis kamagra precios cialis peru cialis soft tabs for sale
cialis generico in farmacia
یکشنبه 2 تیر 1398 01:26 ق.ظ

Very well voiced truly. .
buy cialis online nz cialis savings card cialis therapie cialis sale online free cialis generic for cialis cialis professional from usa sublingual cialis online how much does a cialis cost usa cialis online
we recommend cialis info
جمعه 31 خرداد 1398 04:06 ب.ظ

You reported it well.
generic cialis tadalafil precios de cialis generico price cialis per pill cialis 5 mg schweiz cialis generico online i recommend cialis generico cialis billig cipla cialis online look here cialis cheap canada sublingual cialis online
http://sforrestlyp.strikingly.com/
جمعه 31 خرداد 1398 12:33 ق.ظ

This is nicely expressed! !
cialis prezzo di mercato where do you buy cialis buy cialis online nz prix de cialis cialis et insomni cialis pills cialis professional yohimbe generic cialis levitra cialis dosage buying cialis in colombia
http://ponbyscri.strikingly.com/
پنجشنبه 30 خرداد 1398 04:56 ق.ظ

You said it nicely.!
click here to buy cialis effetti del cialis cialis sicuro in linea cialis generique 5 mg acheter cialis meilleur pri effetti del cialis we recommend cialis info cialis preise schweiz generico cialis mexico viagra cialis levitra
http://pilgrabbi.strikingly.com/
چهارشنبه 29 خرداد 1398 01:23 ب.ظ

Thanks. Useful information.
weblink price cialis cialis sale online cialis generisches kanada bulk cialis can i take cialis and ecstasy we choice cialis pfizer india overnight cialis tadalafil cialis 5 mg buy cialis wir preise enter site natural cialis
http://bedformpref.strikingly.com/
سه شنبه 28 خرداد 1398 08:56 ب.ظ

Amazing material. Cheers!
generic cialis tadalafil generic we choice cialis pfizer india order generic cialis online brand cialis nl trusted tabled cialis softabs click here take cialis cialis y deporte cialis wir preise online prescriptions cialis
new ed medicines
سه شنبه 28 خرداد 1398 01:26 ق.ظ
medications that cause ed http://viagralim.us medications that cause ed !
Great delivery. Solid arguments. Keep up the great effort.
http://difrogunp.strikingly.com/
دوشنبه 27 خرداد 1398 11:08 ب.ظ

You actually suggested this very well.
click here cialis daily uk cialis generico milano cialis alternative cialis 5 mg effetti collateral generic cialis soft gels cialis 5 effetti collaterali tadalafil 5mg cialis generique 5 mg when will generic cialis be available low cost cialis 20mg
http://hindtuca.strikingly.com/
یکشنبه 26 خرداد 1398 06:39 ب.ظ

Cheers. I enjoy this!
cialis dose 30mg cialis 10mg prix pharmaci cialis pills price each bulk cialis generic cialis with dapoxetine cialis baratos compran uk cialis australia org viagra vs cialis non 5 mg cialis generici cialis daily reviews
http://recoofe.strikingly.com/
یکشنبه 26 خرداد 1398 03:58 ق.ظ

Really lots of beneficial facts!
order a sample of cialis cialis 5 mg tadalafilo cialis per paypa opinioni cialis generico cialis daily acheter du cialis a geneve we choice cialis pfizer india cialis e hiv 200 cialis coupon
http://righstinac.strikingly.com/
شنبه 25 خرداد 1398 02:16 ب.ظ

Nicely put. Many thanks!
cialis australia org cialis great britain cialis kaufen wo wow cialis 20 cialis for daily use the best site cialis tablets cialis 10 doctissimo we choice cialis pfizer india cialis coupon costo in farmacia cialis
http://kuterbank.strikingly.com/
جمعه 24 خرداد 1398 11:55 ب.ظ

Useful tips. Kudos!
cialis preise schweiz cialis dosage recommendations enter site natural cialis we choice cialis pfizer india cialis for bph india cialis 100mg cost buying cialis on internet cialis generique 5 mg cialis 05 cialis uk
buy cialis online
جمعه 24 خرداد 1398 09:40 ق.ظ

Incredible tons of good data.
dose size of cialis viagra or cialis enter site very cheap cialis import cialis cialis generico postepay generic low dose cialis enter site natural cialis cialis pills price each cialis e hiv generico cialis mexico
purchase cialis without a script
پنجشنبه 23 خرداد 1398 07:12 ب.ظ

Regards, Helpful information.
buy cialis cialis 30 day trial coupon tarif cialis france cialis patentablauf in deutschland cialis online nederland walgreens price for cialis cialis vs viagra enter site 20 mg cialis cost sialis cialis 100mg suppliers
http://pursnole.strikingly.com/
پنجشنبه 23 خرداد 1398 05:59 ق.ظ

With thanks! Loads of postings!

cialis para que sirve 5 mg cialis coupon printable cialis with 2 days delivery cialis efficacit cialis flussig cialis generika cialis 5 mg scheda tecnica cialis coupons cialis for sale south africa when will generic cialis be available
cialisvie.com
دوشنبه 20 خرداد 1398 09:36 ق.ظ

Wow many of superb advice!
cialis name brand cheap cialis wir preise are there generic cialis legalidad de comprar cialis weblink price cialis generico cialis mexico acheter cialis meilleur pri acquistare cialis internet what is cialis we recommend cialis best buy
http://cialisvie.com/
یکشنبه 19 خرداد 1398 03:49 ق.ظ

Seriously plenty of amazing facts!
buy original cialis we recommend cialis best buy cialis super acti we like it safe cheap cialis cialis generico postepay cialis 20 mg cost cialis uk calis comprar cialis navarr best generic drugs cialis
http://cialisvie.com/
جمعه 17 خرداد 1398 10:23 ب.ظ

Very good info. Thank you.
cialis for daily use cialis name brand cheap cialis generico in farmacia cialis flussig dosagem ideal cialis cialis for daily use cialis professional from usa when can i take another cialis bulk cialis india cialis 100mg cost
http://ukcanadianpharmacy.com/
چهارشنبه 21 فروردین 1398 07:42 ب.ظ

Kudos. I enjoy this!
best canadian mail order pharmacies canadian pharmaceuticals for usa sales canadian cialis canadian pharmacy viagra pharmacy canada canada drugs best canadian pharmacy canadian pharmacycanadian pharmacy candida viagra canada viagra
Cialis prices
پنجشنبه 15 آذر 1397 07:10 ق.ظ

Wonderful write ups. Regards!
cialis free trial cialis daily dose generic cialis professional yohimbe wow cialis tadalafil 100mg 40 mg cialis what if i take overnight cialis tadalafil cialis 5mg billiger prix cialis once a da purchase once a day cialis buy cialis online cheapest
buy cheap cialis coupon
چهارشنبه 14 آذر 1397 12:25 ب.ظ

Great facts. Many thanks.
we like it cialis soft gel cialis 20 mg cut in half cialis super kamagra canadian discount cialis compare prices cialis uk cialis for sale south africa cialis cuantos mg hay buy cheap cialis in uk prix de cialis cialis savings card
Buy cialis
چهارشنبه 14 آذر 1397 12:56 ق.ظ

Regards, Ample material!

fast cialis online cialis coupons effetti del cialis cialis daily dose generic ou acheter du cialis pas cher rx cialis para comprar generic cialis pill online if a woman takes a mans cialis are there generic cialis cialis en 24 hora
buy cialis pills
سه شنبه 13 آذر 1397 01:59 ب.ظ

You explained this wonderfully!
look here cialis cheap canada canadian drugs generic cialis chinese cialis 50 mg cialis 05 cialis 5 mg funziona cialis online cialis 100mg suppliers cialis great britain buy cialis sample pack cialis dosage
buy cialis pills
سه شنبه 13 آذر 1397 02:32 ق.ظ

Fantastic content. Cheers!
cialis tablets australia wow cialis tadalafil 100mg cialis generika how to buy cialis online usa buy brand cialis cheap wow cialis 20 cialis 5 effetti collaterali venta cialis en espaa cialis 10 doctissimo cialis kaufen bankberweisung
buy cialis usa
دوشنبه 12 آذر 1397 01:29 ب.ظ

Whoa many of wonderful advice!
cialis en mexico precio cialis lilly tadalafi acquistare cialis internet we use it cialis online store cialis bula cialis for sale south africa we recommend cialis best buy prezzo cialis a buon mercato generic cialis in vietnam cialis generico en mexico
buy cialis medication
یکشنبه 11 آذر 1397 01:18 ب.ظ

Kudos. I appreciate this!
generic cialis pill online cialis for sale in europa prices for cialis 50mg buy cialis sample pack cialis canada on line cialis generisches kanada generic cialis tadalafil safe site to buy cialis online cialis generique 5 mg rx cialis para comprar
buy cialis us pharmacy
یکشنبه 11 آذر 1397 02:01 ق.ظ

Seriously loads of terrific info.
cialis super acti cialis mit grapefruitsaft prices on cialis 10 mg cialis australia org the best choice cialis woman il cialis quanto costa cialis para que sirve american pharmacy cialis deutschland cialis online cialis coupons
Buy generic cialis
شنبه 10 آذر 1397 01:19 ب.ظ

Very good forum posts. Thank you!
cialis venta a domicilio we choice cialis uk cialis online nederland cialis online cialis daily dose generic buy cialis online legal wow look it cialis mexico viagra or cialis cialis professional yohimbe wow cialis 20
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30