تبلیغات
جنگ خاموش - ادب پیروزی در دو طیف سیاسی

ادب پیروزی در دو طیف سیاسی

نویسنده :مدافع
تاریخ:چهارشنبه 19 تیر 1392-07:58 ق.ظ

اصلاح‌طلبان و اصولگرایان در برخورد با آراء مردم و پذیرش شكست رفتارهای متفاوتی از خود بروز داده‌اند، بررسی رفتار این دو جریان در انتخابات های متعدد می تواند نکات قابل توجهی از اوضاع سیاسی کشور به ارمغان آورد.

اصلاح‌طلبان و اصولگرایان در برخورد با آراء مردم و پذیرش شكست رفتارهای متفاوتی از خود بروز داده‌اند؛ این امر مخصوصاً به دوره‌های اخیر برمی‌گردد؛ بررسی روند نحوه مواجهه اصولگرایان و اصلاح طلبان با شكست در انتخابات و برخورد با رقیب پیروز از سال 76 تا كنون می‌تواند نكات قابل توجهی را به خوانندگان ارائه كند.


ادعاهای دو گروه اصلاح طلب و اصولگرا

اصلاح طلبان همواره  تأكید می‌شود كه همواره  در ظاهر خود را تابع رأی مردم و دموكراسی معرفی ‌می‌كنند؛ این گروه آنقدر بر این مفهوم تاكید دارد كه به صراحت این ادعا را تنها از آن گروه خود معرفی كرده و رقیب اصولگرا را همیشه بر عدم توجه به اصول دموكراتیك متهم می‌كند؛ ادعاهای روشنفكری و ادعای مكرر احترام به رأی مردم، قانون و اصول دموكراسی را تنها هنر خود معرفی كرده و دیگران را همواره به تخطی از این امور متهم می‌كنند؛ مخصوصا جریان اصولگرا را.

در سوی دیگر اما اصولگرایان كمتر وارد این بحث‌ها شده ‌اند؛ كمتر پیش می‌آید كه بر سر این گونه صحبت‌ها و تملك آن به جریان خود، با جریان رقیب وارد منازعه و چالش شوند؛ بیشتر بر مبانی انقلابی خود پای می‌فشارند؛ و كمتر از این موارد سخن می‌گویند؛ هر چند كه در عمل سعی می کنند که پایبندی خود را  به قانون نشان دهند.

اما در عمل و مخصوصا در عرصه انتخابات خیلی چیزها مشخص می‌شود؛ احترام به رأی مردم و تبعیت از نتایج اعلام شده توسط نهادهای قانونی كه همانا احترام به قانون است نشان می‌دهد كدام گروه در اعتقادات خود صادق هستند؛ در این یادداشت به بررسی برخورد اصلاح طلبان و اصولگرایان با پدیده شكست در انتخابات از سال 76 تا كنون می‌پردازیم.


 انتخابات ریاست جمهوری 76؛ تبریك به رقیب پیروز پیش از اعلام نتایج نهایی

در سال 76 اغلب گمانه زنی ها حول پیروزی ناطق نوری می‌چرخید؛ رقیب ناشناخته ناطق نوری اما در میدان رقابت با قدرت حاضر شد؛ روز انتخابات این نامزد جریان راست سنتی اما مغلوب نامزد جریان چپ سنتی در كشور شد؛ خاتمی پیروز و ناطق نوری در شگفتی بسیاری از ناظران و مردم شكست خورد؛ با این حال اما، ناطق نوری به گونه ای با این شكست شگفت آور برخورد كرد كه تاكنون به عنوان یكی از بهترین رفتارها در پذیرش شكست و برخورد با رقیب پیروز معرفی می‌شود.

حجت الاسلام ناطق نوری حتی ساعاتی پیش از اعلام نتایج نهایی انتخابات توسط وزارت كشور، پیامی برای سیدمحمد خاتمی ، رقیب پیروز فرستاد، و ضمن احترام به رأی مردم و تأكید بر قانون‌مندی خود، پیروزی خاتمی را تبریك گفت و برای وی نوشت: « «هدف همه ما خدمت به اسلام و مردم عزیز ایران است و نباید افتخار خدمت‌گزاری را با هیچ چیز دیگری مبادله کنیم. در این راه اینجانب تمام مساعی خود را جهت همراهی و همکاری با جنابعالی به کار خواهم گرفت.» [1]

این اقدام و پیام تبریك حجت الاسلام ناطق نوری بسیار ستودنی و حتی تا امروز به عنوان یكی از بهترین مصادیق رفتار نیكو در مواجهه با شكست و در احترام به رأی مردم و تبریك به رقیب پیروز شناخته می‌شود.


ریاست جمهوری 84: اعتراض و اتهام زنی كروبی؛ اتهام زنی خاموش هاشمی

انتخابات ریاست جمهوری سال 84 نیز با صف بندی اصلاح طلبان و اصولگرایان برگزار شد؛ در نهایت اما در پایان دور اول، هاشمی رفسنجانی و احمدی نژاد به عنوان نفرات اول و دوم به دور بعد راه یافتند؛ در این میان اما اولین واكنش تند و اعتراض از سوی اصلاح طلبان شنیده شد؛ مهدی كروبی كه به عنوان یكی از اصلی‌ترین نامزدهای اصلاح طلبان حضور داشت در واكنشی تند نسبت به نتایج اعلام شده و آراء مردم، قانون را زیر پا گذاشته و نسبت به پیروز اعلام نشدن خود اعتراض كرد؛ كروبی با اتهام زنی به افراد و نهادهای مختلف، سعی كرد پیروز نشدن خود در انتخابات را به گردن نهادهای نظارتی بیندازد و حاضر به پذیرش شكست نشد: « پس از آنکه مهدی کروبی اعلام کرد خواب اصحاب کهف اش او را از رئیس جمهور شدن باز داشت، نامه ای به رهبر انقلاب نوشت و در آن نامه ضمن اعتراض از آنچه که در انتخابات گذشت، از تمام سمت های حکومتی خود از جمله مشاور رهبری و عضویت در مجمع تشخیص مصلحت نظام استعفا داد». [2]

در سویی دیگر پس از اعلام نتایج نهایی انتخابات و شكست هاشمی رفسنجانی از رقیبش، وی نیز با بی میلی نامه ای نوشت و به نظام اتهامات عدیده ای را وارد كرد؛ هر چند كه هاشمی اهل اردوكشی خیابانی نبود اما نتوانست شكستش در انتخابات را نتیجه رویگردانی مردم از خود بداند، و حاضر به پذیرش رأی مردم و شكست در انتخابات نشد؛ هاشمی در پیام توام با شكوائیه اش نوشت:

« بنا ندارم كه در مورد انتخابات، شكایت به داورانی كه نشان دادند نمی‌خواهند یا نمی‌توانند كاری بكنند ببرم و شكایت خود را فقط همانند مورد قبل در دادگاه عدل الهی مطرح می‌كنم... آنها كه برای تضعیف رقیب از راه تضعیف انقلاب وارد شدند، چون می‌دانستند او در هر حالت از انقلاب اسلامی دفاع می‌كند و ابائی از به عهده گرفتن مسئولیت‌ها ندارد و آنها كه بگونه‌ای بی سابقه با هزینه‌های ده‌ها میلیاردی از بیت‌المال، اینجانب و بستگانم را ظالمانه تخریب كردند و آنها كه با استفاده زیاد از امكانات نظام بصورت سازماندهی شده و نامشروع در انتخابات دخالت كردند، تردیدی ندارم كه جزای چنین ظلمی به كشور و مردم و من، جز خسران دنیا و آخرت نخواهد بود.»[3]

و به این ترتیب نقطه ای تاریك در كارنامه اصلاح طلبان در پذیرش شكست از رقیب رقم خورد.

ریاست جمهوری 88: موسوی و كروبی: توهم پیروزی؛ وارد كردن خسارت عظیم به كشور

تاریك‌ترین نقطه انتخابات در سال های پس از انقلاب، رفتار و واكنش دو نامزد اصلاح طلب ریاست جمهوری سال 1388 در مواجهه با شكست از رقیب خود بود. در این سال میرحسین موسوی و مهدی كروبی كه نمایندگی جریان اصلاح طلب در انتخابات را برعهده داشته و مورد حمایت همه جانبه این جریان بودند، واكنش‌های تند خود علیه نتیجه انتخابات را از همان نخستین ساعات پایان رأی گیری نشان دادند:

میرحسین موسوی آخرین ساعات روز رأی گیری و در حالی كه هنوز شمارش آراء پایان نیافته بود، خود را برنده قطعی انتخابات با نسبت رأی فراوان نسبت به رقیب عنوان كرد! این نخستین نقطه تاریك در این ماجرا در روز انتخابات بود؛ پس از آن نیز و پس از اعلام رسمی نتایج انتخابات ، به اعتراض برخاسته و طرفداران خود را برای احقاق حق خود (!) به كف خیابان آوردند؛ موسوی و كروبی در این مسیر از ایراد هرگونه اتهام به نظام، انقلاب و نهادهای قانونی كشور ابایی نداشتند و هر كاری كردند تا انتخابات ابطال شود؛ چرا كه حاضر نبودند بپذیرند كه مردم به آنان رأی نداده و آنان شكست خورده اند.

رفتار جاهلانه یا عامدانه موسوی و كروبی یك نتیجه بیشتر نداشت و نتیجه آن برای كشور خسارت عظیمی بوجود آورد؛ چندین كشته و دهها زخمی تنها گوشه ای از این خسارات بود؛ ضربه بزرگی كه به حیثیت نظام اسلامی توسط این دو نامزد و حامیان اصلاح طلب آنان وارد شد، تا مدت‌ها برای دلسوزان انقلاب سنگین بود؛ نمونه ای از توجیهات اصلی‌ترین نزدیكان این دو نامزد نشان از درك جاهلی آنان از جامعه امروز ایران داشت؛ زهرا رهنورد، همسر میرحسین موسوی  كه به گفته موسوی روشنفكرترین زن ایران است (!!)  در تبیین دلایل خود برای عدم پذیرش نتیجه انتخابات دلیلی عنوان كرد كه بی‌شك برای همیشه در تاریخ این ماجرا خواهد ماند؛ روشنفكرترین زن ایران در تبیین دلایل عدم موجه بودن نتیجه انتخابات گفت:

"آذربایجان و ترک زبان‌ها هیچ وقت فرزند خودشان را نمی‌گذارند که به کسی دیگر رای بدهند. یا لرستان که خود من لر هستم و موسوی هم بارها گفته من داماد لرستان هستم. بنابراین اهالی لرستان موسوی را نمی‌گذارند به آقای احمدی نژاد رای بدهند. این دو تا ملاک است و باقی موارد هم شبیه همین است".[4]

و این ها استدلال‌های عهد جاهلی روشنفكرترین زن ایران برای اثبات تقلب در انتخابات ریاست جمهوری سال 88 بود؛ و بر پایه چنین مواردی بود كه روزهای خسارت آمیز زیادی برای كشور بوجود آمد؛ خسارت تنها به این دلیل كه دو نامزد نتوانستند به آراء مردم احترام گذاشته و شكست را بپذیرند؛ آن هم در شرایطی كه بحث بر سر بیش از 11 میلیون رأی بود؛ كم ظرفیتی این دو نامزد اصلاح طلب و بسیاری از حامیان آنان بود كه این گونه آسیب‌های جدی به كشور وارد ساخت.

انتخابات ریاست جمهوری 92: رفتار نجیبانه اصولگرایان

در انتخابات ریاست جمهوری یازدهم اما صفحه زرین دیگری در دفتر اصولگرایان رقم خورد؛ هر چند كه اصولگرایان به دلایل متعدد در این انتخابات شكست خوردند، اما به محض اعلام نتایج رسمی انتخابات، نه تنها هیچ  تاكید می‌شود هیچ  اعتراضی به نتایج انتخابات نداشتند؛ بلكه به سرعت به نامزد منتخب پیام تبریك داده و ضمن تشكر از حضور مردم در انتخابات، خود را آماده همكاری كامل به رئیس جمهور منتخب معرفی كردند.

محمدباقر قالیباف، سعید جلیلی، محسن رضایی و علی اكبر ولایتی هر یك به نحوی به رئیس جمهور منتخب تبریك گفتند؛ حتی كسانی مثل قالیباف و جلیلی با روحانی دیدار هم كرده و برای او آرزوی موفقیت كردند؛ و این گونه نامزدهای اصولگرا به رقیب خود درس پذیرش شكست و احترام به آرای ملت را آموزش دادند؛ آن هم در شرایطی كه بحث نه بر سر یازده میلیون رأی ، كه تنها بر سر 270 هزار رأی بود!

همین رفتار نجیبانه بود كه مورد تقدیر رهبر معظم انقلاب نیز قرار گرفت؛ رهبر معظم انقلاب در اولین سخنرانی خود پس از انتخابات شكوهمند ریاست جمهوری 1392 فرمودند:

«یك نكته‌ى دیگرى كه در این انتخابات به نظر بنده برجسته بود و جا دارد كه انسان خدا را شكر كند، این بود كه بعد از انتخابات، نامزدهاى مختلف با نجابت و قانون‌پذیرى در این قضیه عمل كردند و واكنش نشان دادند؛ این خیلى چیز مهمى است. رفتند با رئیس جمهور منتخب، برادرانه و دوستانه دیدار كردند و به او تبریك گفتند، اظهار خرسندى كردند. بنده لازم است از این حضرات تشكر كنم. این است كه كام مردم را شیرین میكند، این است كه موجب میشود مردم احساس كنند موفقیت به دست آورده‌اند. حالا اگر بدقلقى نشان میدادند، در این قضایا رفتار نانجیبانه میكردند، یك چیزى را بهانه میكردند، دعوائى راه مى‌انداختند - كه دعوا را به هر بهانه‌اى میشود راه انداخت - كام مردم تلخ میشد. اینكه ما بارها و به تكرار از حوادث سال ۸۸ شكایت كردیم، گله كردیم، انتقاد كردیم، به خاطر این است. در یك انتخابات باعظمت و باشكوه، مردم احساس پیروزى میكنند؛ بعد یك نفر، دو نفر، چهار نفر آدم بیایند كام مردم را تلخ كنند؛ در حالى كه راه براى قانونگرائى وجود دارد. این، آن سال اتفاق افتاد؛ كام مردم تلخ شد، شیرینى انتخابات از مردم دریغ داشته شد؛ در انتخابات امسال نه، بحمدالله كام مردم شیرین شد، مردم شادى كردند. رفتار باید قانونمدارانه باشد. اینكه ما این همه تأكید كردیم بر این كه قانون را رعایت كنید، این نتیجه‌اش است. وقتى قانون رعایت شد، دهن مردم شیرین میشود، دل مردم شاد میشود. این باید براى همیشه براى ما درس باشد. مردم هم در اینجور قضایا تفرّس میكنند، نگاه میكنند، چهره‌هاى سیاسى را شناسائى میكنند. آن چهره‌ى سیاسى‌اى كه با نجابت، با قانونمدارى در قضایا برخورد میكند، مردم از او خوششان مى‌آید. آن كسانى كه به قانون بى‌اعتنائى میكنند، واگرائى از قانون میكنند - به هر بهانه‌اى - آنها را هم مردم شناسائى میكنند؛ از آنها بدشان مى‌آید. این هم یك نكته‌ى اساسى است.»[5]


جمع‌بندی

در پایان باید گفت رفتار شناسی اصولگرایان و اصلاح طلبان در پذیرش شكست در انتخابات ریاست جمهوری مختلف نشان می‌دهد، اصولگرایان هرچند نسبت به رقیب خود كمتر شعار دموكراسی و رأی مردم می‌دهند اما در عمل به مراتب بیشتر از رقیب به این امر باور داشته و احترام به قانون را سرلوحه رفتار خود می‌دانند؛ مخصوصا در روزهای شكست. اصلاح طلبان نشان داده اند كه كمترین ظرفیت را در پذیرش شكست داشته و با رفتارهای خود در مواقع مختلف آسیب‌هایی جدی به نظام وارد ساخته و خسارت های فراوان برای مردم به وجود آوردند.
[1] http://www.tarikhirani.ir/fa/events/3/EventsDetail/179/

[2] http://fararu.com/fa/news/24686

[3] http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=8404040357

[4] http://www.jamnews.ir/detail/News/172413

[5] http://farsi.khamenei.ir/speech-content?id=23006


منبع:دیدباننوع مطلب : سیاسی 

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
deann9zimmerman95.snack.ws
شنبه 14 مرداد 1396 08:50 ب.ظ
Excellent article. Keep writing such kind of information on your page.
Im really impressed by your site.
Hello there, You've performed a fantastic job.
I'll certainly digg it and in my opinion suggest
to my friends. I am sure they will be benefited from this website.
BHW
جمعه 25 فروردین 1396 02:34 ب.ظ
Hello! This is kind of off topic but I need some help from
an established blog. Is it tough to set up your own blog?
I'm not very techincal but I can figure things out pretty quick.
I'm thinking about creating my own but I'm not sure where to start.

Do you have any ideas or suggestions? Appreciate it
BHW
یکشنبه 13 فروردین 1396 03:37 ب.ظ
I've learn several excellent stuff here. Definitely worth bookmarking for revisiting.
I surprise how so much effort you set to make one of these excellent informative web site.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر