تبلیغات
جنگ خاموش - تکنیکی که مثبت جلوه می‌دهد؛

تکنیکی که مثبت جلوه می‌دهد؛

نویسنده :مدافع
تاریخ:سه شنبه 18 تیر 1392-07:19 ق.ظ

"اسلام هراسی" در انگلیس با پخش اذان
سیاه نمایی صرف در تکنیک های غرب برای تخریب اسلام جایی ندارد و برخی اوقات اقداماتی که از نگاه ما و بسیاری دیگر اقدامی مثبت تلقی میشود می تواند در عمل بسیار مخرب و زهر دار باشد.
اسلام هراسی در غرب و به خصوص در کشورهای انگلیس و آمریکا اجزای مختلفی دارد که برای تحلیل آن می بایست تمام بخش های این پازل در کنار هم قرار بگیرند و بعد آن را تحلیل کرد. گزارشی که در ادامه خواهید خواند به علت پدیده ای خواهد پرداخت که شاید در نگاه اول از دید افرادی که در ایران زندگی می کنند اقدامی مثبت در قبال مسلمانان تلقی شود ولی زمانی که یک تحلیل گر انگلیسی منتقد به آن نگاه می کند داستان جور دیگری تحلیل می شود که به واقعیت نزدیک تر است.

اسلام هراسان در غرب همواره تلاش کرده اند که مسلمانان را افرادی بی منطق، عجیب و خطرناک به تصویر بکشند و اقدام شبکه ۴ انگلیس در پخش کردن اذان در ساعت ۳ صبح در ماهی که مسلمانان به تصور بسیاری از مردم انگلیس تمام ماه رمضان را بدون خوردن و آشامیدن طی می کنند تقویت کننده این باور اشتباه است.
سیاستمداران انگلیسی قصد دارند مسلمانان را افرادی مشکل ساز جلوه دهند تا گناه اشتباهات خود در حمله به عراق و افغانستان و دیگر مشکلات جامعه انگلیس را به مسلمانان نسبت دهند.

پایگاه تحلیلی «استاپ وار» در مطلبی به قلم «راچل شابی» می‌نویسد: اگر شما در یک کشور اسلامی زندگی می­کنید از طرق گوناگون و جالبی متوجه میشوید که ماه رمضان فرا رسیده است. اما پخش اذان در ساعت ۳ صبح توسط شبکه ۴ انگلیس در ماه رمضان آن هم برای کسانی که تا کنون چیزی از ماه رمضان نشنیده­اند خیلی جای تعجب دارد. این چنین اقداماتی را این شبکه عمدا برای تخریب دیدگاه ما نسبت به اسلام انجام میدهد. همچنین برخی روزنامه­ های متعصب نیز با انتشار این دست اخبار قصد دارند تا نشان دهند مسلمانان میخواهند قوانین شریعت اسلامی را به زور در بریتانیا اجرا کنند.

این امر تنها نمونه­ ای است از جوی که علیه اسلام در حال شکلگیری است و چنین وانمود میشود که مسلمانان سراسر جهان نوعی عبادت و نیایش دارند که وقت و زمان خاصی ندارد. اما آشکار است که برای ایجاد چنین جوی اوضاع باید بسیار وخیم­تر از این حرفها باشد.

در اواخر ماه ژوئن امسال از مسجدی در شهر "والسال" انگلیس یک بمب دست­ساز پیدا کردند و مجبور شدند ۱۵۰ نفری را که برای نماز به مسجد آمده بودند را از مسجد خارج کنند. در موردی دیگر پلیس در حال تحقیق در مورد حملاتی است که اخیرا به یک کانون اسلامی در شمال لندن و یک مسجد در "گریمزبی" صورت گرفته است. در این حملات با بمب­ های آتشزا به مراکز گفته شده حمله شده است آن هم در حالیکه مردم برای نماز آنجا گردآمده بودند. یکشنبه گذشته بسته­ ای مشکوک در یکی از مساجد "لیورپول" پیدا شد و گورستان مسلمانان "نیوپورت" در جنوب "ولز" با رسم نشانه ای صلیب شکسته مورد بی حرمتی قرار گرفت. و چهارشنبه گذشته نیز روی دیوارهای مسجدی در "ردیش" از توابع "ورچسترشایر" باز هم نشانه نازی­ها را با اسپری نقش کردند.

این موارد تنها چند نمونه از حملات نژادپرستانه اخیر به مساجد است و تازه هنوز سخنی از تهدیدکردن مسلمانان به مرگ، توهین به آنها، برداشتن حجاب از سرشان و قرار دادن سر خوک بیرون منازلشان به میان نیاورده­ ایم. به نظر میرسد مسلمانان کمتر مواردی از این دست را گزارش می­کنند و با این وجود یک گروه دیدبان حقوق بشر در انگلیس در هفته پس از قتل "لی ریگبی" در "وولویچ"، ۲۱۲ مورد حملات با انگیزه تنفر را گزارش کرده است.

در پاسخ به بمبگذاری شهر "والسال"، پلیس "وست میدلند" روزنامه­ ای را که اعلام کرده بود این حمله تروریستی نبوده است را وادار کرد تا خبر خود را تصحیح کند. توجه داشته باشید که بر اساس قانون مبارزه با تروریزم سال ۲۰۰۰ عملی اقدام تروریستی به حساب می­آید که هدف از آن «ترساندن بخشی از مردم» باشد و کسانی که برای نماز به این مساجد می­آمدند هم با دیدن این اقدامات و گسترش آن به وحشت می­افتند. اما برخی از رسانه­ های انگلیس به جای اینکه اعلام کنند که این افزایش چشمگیر حمله به مسلمانان چه امر خطرناکی است تنها تلاش میکنند آنرا بی اهمیت جلوه دهند. زمانی که یک گروه دیدبان حقوق بشر اعلام کرد که حمله به مسلمانان چقدر افزایش یافته است، روزنامه­ های تلگراف و دیلی­میل گفتند که این گزارش­ها دروغ است و دیدبانهای گروه مذکور حتما از روشهای نادرست استفاده کرده­ اند.

سپس مقاله­ هایی در روزنامه­ ها چاپ شد که ادعا میکرد «صنعت اسلام­ هراسی» در کار است تا مسلمانان را مظلوم و ستمدیده جلوه دهد تا با این کار بتواند برای مسلمانان حمایت و کمک­ های مالی به دست آورد. پشتیبانی حمایت از این دست مقالات از سوی کل نظام فرهنگی انگلیسی صورت میگیرد. مثلا همین امر را "تونی پارسون" در روزنامه "میرر" اعلام کرده است. او در مقاله خود میگوید:«ما مردم انگلیس مردمی متمدن و باادب و دارای تحمل هستیم که اصلا نمی­توانیم متعصب باشیم یا به دیگران تنفر بورزیم.»

چهل درصد از حمله به مسلمانان که سال گذشته صورت گرفته است و یک گروه دیدبان حقوق بشر آنرا ثبت کرده است توسط هواداران گروه نژادپرست «اتحادیه دفاعی انگلیس» انجام گرفته است. اما این حملات تنها در جامعه ­ای صورت میگیرد و بعد به دست فراموشی سپرده میشود که گمان میکند کمی نفرت و شک نسبت به مسلمانان عیبی ندارد و پذیرفتنی است.

اخیرا پژوهشی توسط بنیاد گفتگوهای راهبردی در مورد گروه­های تندرو صورت گرفته است که نشان میدهد این گروه­ها توجه خود را از یهودیان به مسلمانان متمرکز کرده­ اند چرا که نفرت از مسلمانان اخیرا در جامعه انگلیس طرفداران بیشتری پیدا کرده است و اسلام­­ هراسی به سطحی بسیار خطرناک و گسترده­ رسیده است و دلیل آن هم حمایت چهره­ های عمده سیاسی انگلیس از آن است.

مثلا "چارلز مور" این حق را دارد که در روزنامه تلگراف مقاله بنویسد و بگوید که گروه­هایی مانند «اتحادیه دفاعی انگلیس» «واکنش گروه­های کارگری انگلیسی می­ باشند» و اقدامات آنها ناشی کتاب­ هایی مانند کتاب واکنش های نژادی ایناچ پاول است.

همانگونه که "گاوان تیتلی" یکی از نویسندگان کتاب «مشکلات جامعه چند فرهنگی یا نژادپرستی در عصرنئولیبرال» میگوید این امر بخشی از تاریخ نژادپرستی است که به «صنعت اسلام­ هراسی» به چشم «صنعت تازه روابط نژادی» نگاه میکند که هر دو محرکی کاذب برای گروه­ های دارای شرایط نامساعد به حساب می آیند. به گفته تیتلی:«این اصطلاحات کاملا شکل گرفته ­اند و به همین خاطر به سادگی نیز می توان آنها را گسترش داد. روش کار کاملا مورد تمرین قرار گرفته است و آن عبارت است از آزمون و تکرار حملات و هدف از آن رسیدن به قدرت است.»

اما در عین حال گروه­ های لیبرال چپ اعتقاد دارند که مسلمانان در انگلستان به خودی خود مردمانی مشکل سازند که علاقه دارند از باقی مردم کناره بگیرند، به جامعه وفادار نیستند، تمایل به تندروی دارند و با ارزش های دموکراتیک که برای رسیدن به آنها زحمات فراوانی کشیده شده است سر ستیز دارند. تونی بلر یکی از هواداران کلاسیک این نوع تفکر است و اخیرا نیز در مقاله­ ای که در روزنامه دیلی میل نوشته است در مورد «مسئله مسلمانان» هشدار داده است.

اگر ما همچنان مانند بلر و دیگران بر این امر پابفشاریم که رابطه ­ای میان حمله انگلستان به عراق و افغانستان با حملاتی که در داخل به مسلمانان میشود وجود ندارد آنگاه باید به دنبال دلیل دیگری باشیم و آن دلیل هم چیزی نخواهد بود جزء آنکه مسلمانان را مردمی مشکل­دار و مشکل­ ساز بدانیم. اما بدان ترتیب مسلمانان را جامعه­ ای «باتلاق» مانند خواهیم دید که باید آنرا «خشکاند» و مردمش تندروهایی آدمکش هستند که «به خود کمربند انفجاری میبندند». همه نقل قول های داخل کمان را سیاستمداران انگلیسی بر زبان رانده ­اند.

اگر همه موارد فوق را در کنار هم بگذاریم حاصل آن سخنان بلر است که در آن «اسلام» و «اسلامگرایی» به شکلی مشکل آفرین با هم ترکیب شده­ اند و این میل وجود دارد که همه اسلامگرایان را جهادیونی خشونت­ طلب معرفی کند.

منبع:ندای انقلاب


نوع مطلب : جهان اسلام 

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
How did the Achilles tendon get it's name?
دوشنبه 27 شهریور 1396 10:02 ب.ظ
With havin so much written content do you ever run into any issues of plagorism
or copyright infringement? My site has a lot of unique content I've either
written myself or outsourced but it looks like a lot of
it is popping it up all over the internet without my authorization. Do you know any solutions
to help protect against content from being
stolen? I'd really appreciate it.
Foot Complaints
سه شنبه 17 مرداد 1396 04:10 ب.ظ
Wonderful beat ! I would like to apprentice while you amend your site, how can i subscribe for a blog website?
The account aided me a acceptable deal. I had been tiny bit acquainted of this
your broadcast provided bright clear concept
BHW
دوشنبه 28 فروردین 1396 07:57 ب.ظ
Magnificent goods from you, man. I've understand your stuff
previous to and you're just too excellent. I actually like what
you've acquired here, certainly like what you are saying and the way in which you say it.
You make it entertaining and you still care for to
keep it wise. I cant wait to read far more from you.
This is actually a tremendous site.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر